Dnia 26 marca 2025 r. odbyła się w Lublinie konferencja „Rolnictwo ekologiczne- wyzwania i perspektywy”. Szkolenie to miało na celu zdobycie oraz poszerzenie wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego zarówno od strony formalnej jak i praktycznej. Tego dnia spotkali się ze sobą eksperci, rolnicy ekologiczni, rolnicy zainteresowani produkcją w systemie ekologicznym oraz doradcy rolniczy.
Pierwszy z wykładów poprowadziła pani Dorota Metera Prezes Zarządu jednostki certyfikującej BIOEKSPERT Sp. z o. o.. Omówiła ona uwarunkowania prawne związane z produkcją w systemie ekologicznym, odnosząc się zarówno do przepisów unijnych wprowadzonych rozporządzeniem 2018/848 w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych oraz do przepisów krajowych wynikających z ustawy o rolnictwie ekologicznym. Następnym z prelegentów była pani dr inż. Beata Studzińska doradca ekologiczny. Pani doktor omówiła ekologiczną uprawę warzyw, odnosząc się do aspektów praktycznych związanych z agrotechnika wybranych gatunków. Pani prof. dr hab. Jolanta Kowalska z Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu przedstawiła zasady ochrony roślin w rolnictwie ekologicznym. Zaprezentowała także katalog substancji podstawowych oraz środków ochrony roślin dopuszczonych do stosowania w rolnictwie ekologicznym. Ostatni z prelegentów pan Bartłomiej Piskorski, rolnik z województwa kujawsko-pomorskiego, opowiedział o innowacyjnych metodach ograniczania zachwaszczenia, które stosuje w swoim ponad 30 hektarowym gospodarstwie ekologicznym.
Na uczestników konferencji czekali również wystawcy. Firmy skupujące produkty ekologiczne zaprezentowały zainteresowanym swoją ofertę, zachęcając ich do nawiązania współpracy.
Rolnicy z zainteresowaniem wysłuchali wszystkich prelekcji, wymieniali się też swoimi doświadczeniami. Konferencja „Rolnictwo ekologiczne- wyzwania i perspektywy” była ważnym wydarzeniem. Uczestnictwo w niej pozwoliło na poszerzenie swojej wiedzy ale i nawiązanie relacji pomiędzy rolnikami ekologicznymi.
Dominika Jałocha