W dniu 21 lutego 2019 roku w Centrum Innowacyjno-Szkoleniowym LODR w Końskowoli odbyła się konferencja dla producentów rolnych pt. „Agrotechnika zbóż i rzepaku” organizowana przez Zespół Produkcji Roślinnej. Konferencję rozpoczął i przywitał zaproszonych gości dyrektor LODR w Końskowoli Wiesław Orzędowski. W tym roku tematem przewodnim były zagadnienia dot. uprawy gleby oraz nawożenia.

Wykład pt. „Wpływ różnych sposobów uprawy roli na środowisko glebowe oraz efektywność produkcji zbóż i rzepaku” przeprowadził dr hab. Janusz Smagacz, prof. IUNG - PIB w Puławach. W swoim wystąpieniu omówił szczegółowo zasady różnych systemów uprawy gleby w tym szeroko wady i zalety uprawy bezorkowej. Nowe przepisy prawne dotyczące nawożenia azotem oraz związane z tym obowiązki dla gospodarstw rolnych przedstawił kierownik Działu Technologii Produkcji Rolniczej i Doświadczalnictwa – Dariusz Krzywiec. W drugiej części spotkania swoje wystąpienia mieli przedstawiciele firm współpracujących z LODR w Końskowoli. Temat ochrony chemicznej zbóż i rzepaku omówił przedstawiciel firmy Syngenta – Janusz Malanowski. Zaprezentował on nowe preparaty w ochronie zbóż, które w ostatnim czasie pojawiły się w handlu. Innowacyjne metody poprawiające wzrost i odporność roślin polowych na przykładzie biostymulatorów firmy Amagro przedstawił Krzysztof Komisarczuk. Nowe osiągnięcia w hodowli zbóż i rzepaku przedstawił Bogdan Sadura z firmy HR Strzelce. Szczególnie ważne były informacje na temat nowych odmian pszenicy ozimej oraz jęczmienia jarego. Dużym zainteresowaniem, cieszył się również temat związany z nawożeniem zbóż i rzepaku. Kamil Struk przedstawiciel firmy Grupa Azoty w praktyczny sposób  przedstawił zasady stosowania nawozów azotowych. Na konferencji nie zabrakło również tematu przeprowadzonego przez przedstawiciela LODR-u. Krzysztof Kurus spec. ds. produkcji roślinnej omówił technologie uprawy zbóż i rzepaku stosowaną na polu doświadczalno-wdrożeniowym w Pożógu II. Przedstawił on również wyniki doświadczeń realizowane w sezonie 2017/2018.

Kolejny rok, zainteresowanie rolników poszerzaniem wiedzy z tego zakresu było bardzo duże. Zaszczyciło nas swoją obecnością ponad 100 osób, głównie producentów rolnych z całego woj. lubelskiego, ale również doradców rolnych i pracowników instytucji związanych z rolnictwem oraz firm współpracujących. Mamy nadzieję, że tego typu spotkanie przełoży się pogłębienie dotychczasowej wiedzy rolników z zakresu agrotechniki oraz na uzyskiwanie większych plonów, a co za tym idzie również większe dochody gospodarstw.

Krzysztof Kurus