Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Zamościu z siedzibą w Sitnie zorganizował konferencję na temat: „Program azotanowy – nowe wymagania dla rolników”, która odbyła się 12 lutego 2019 r. w Sitnie. Tematyka konferencji wzbudziła ogromne zainteresowanie. Wśród 200 słuchaczy obecni rolnicy i doradcy. Konferencję otworzył Pan Krzysztof Pilip – Kierownik PZDR Zamość.

Z dniem 27 lipca 2018 r. weszła w życie nowa ustawa – Prawo wodne, która obowiązuje na obszarze całego kraju, konsekwencją czego jest „Program działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”. Zobowiązuje on wszystkich rolników, którzy prowadzą produkcję rolną, w tym działy specjalne produkcji rolnej, oraz działalność, w ramach której są przechowywane odchody zwierzęce lub stosowane nawozy zawierające azot, do gospodarowania zgodnie z określonymi w nim wymogami.

Przestrzeganie spełnienia wymogów programu azotanowego jest elementem wzajemnej zgodności. Zasady kontroli wymagań w gospodarstwach przedstawili pracownicy ARiMR wraz z zastępcą Dyrektora ARIMR OR Lublin Anną Kusiak-Janiec. Szczególną uwagę zwrócili na właściwy sposób przechowywania nawozów naturalnych, stosowanie nawozów w pobliżu cieków wodnych oraz właściwe terminy stosowania. Ponadto omówili sposób ustalania dawki nawozów, obowiązki dotyczące posiadania planu nawozowego oraz zasady prowadzenia ewidencji zabiegów agrotechnicznych związanych w nawożeniem azotem.

W konferencji uczestniczyli także pracownicy WIOŚ Delegatura w Zamościu, którzy również dokonują kontroli gospodarstw rolnych. Kierownik Jerzy Bełz powiedział o nowych wymaganiach i zobowiązaniach dla rolników wynikających z programu azotanowego.

Ponadto o trwającym do 25 lutego naborze wniosków z działania: „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych”, w ramach którego można otrzymać wsparcie na inwestycje zapewniające dostosowanie gospodarstwa do wymagań określonych w Programie działań, dotyczących warunków przechowywania nawozów naturalnych wyprodukowanych w gospodarstwie, lub kiszonek, lub doposażenie gospodarstwa w urządzenia do aplikowania nawozów naturalnych, powiedziała Grażyna Różycka PZDR Zamość z/s w Sitnie.

Dodatkowo pracownicy firmy Greenland Technologia Sp. z o.o. Jakub Cholewa i Dariusz Panas przedstawili temat „Jak efektywniej wykorzystywać azot i pobudzić życie mikrogleby w Technologii Greenland”, a Sebastian Wróbel z firmy  AGROSIMEX Sp. z o.o. omówił „Rhizosum N  Żywa  Fabryka  Azotu”.