W dniu 7 lutego br. w Sitnie odbyła się konferencja „Aktualne problemy w produkcji mleka”. Uczestniczyło w niej 105 rolników, doradców i przedstawicieli firm. Spotkanie otworzył  Krzysztof Pilip - kierownik PZDR w Zamościu z s. w Sitnie.

Celem konferencji było zwiększenie efektywności produkcji mleka poprzez  prawidłowe żywienie krów, poprawę  zdrowotności i zarządzania stadem. Pierwszy wykład  wygłosili przedstawiciele firmy DOZAMECH Stanisław Popiołek i Zygmunt  Sokół. Omówili oni opłacalność produkcji pasz treściwych w gospodarstwie oraz przedstawili możliwości produkcji pasz tych pasz w gospodarstwie. Temat „Żywienie krów mlecznych w okresie okołowycieleniowym" zaprezentował  Jacek Kołkowski  Dyrektor  Regionalny Sano -Nowoczesne Żywienie Zwierząt Sp z o.o. Niezwykle ciekawa prezentacja zasad prawidłowego żywienia krów spotkała się z dużym zainteresowaniem rolników i wymagała przedłużenia czasu wykładu.

 „Nowoczesne metody zarządzania stadem bydła mlecznego" przedstawiła lek. wet. Agata Włodarska-Storczyk z Zoetis. Zaprezentowała  ona system Smartbow, który jest wykorzystywany do monitoringu zwierząt. Pozwala wykrywać zmiany i ostrzegać o nieprawidłowościach. Każde zwierzę ma swój własny wzorzec ruchu czy zachowania, alarmy, które generuje system, pozwalają na wczesne wykrycie zaburzeń przeżuwania i szybsze rozpoznanie chorób.

Kolejną propozycję z zakresu zarządzania stadem przedstawił Adam Kłopotek - kierownik Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka Oddział w Lublinie, prezentując temat „Badanie cielności – nowa usługa”. Potwierdzanie cielności z prób mleka to nowa oferta, którą proponuje hodowcom PFHBiPM. Analiza mleka jest wykonywana w laboratorium w oparciu o testy wykrywające wysoce specyficzne białko ciążowe (PAG). Powstaje ono jedynie w obecności zarodka lub płodu. Test PAG to badanie nieinwazyjne, ponieważ jest wykonywane z próbek mleka przez co ogranicza stres zwierząt. Cielność można sprawdzić od 28 dnia po kryciu i potwierdzić w razie potrzeby. Z usługi będą mogli korzystać także rolnicy, którzy nie są objęci kontrolą użytkowości mlecznej. Następny wykładowca - Tomasz Karczmarczyk z firmy FARMUTIL przedstawił firmę i zachęcił do profesjonalnego i bezpiecznego odbioru padłych sztuk. Na zakończenie Grażyna Różycka  z LODR przedstawiła „Nowe obowiązki rolników związane z nawożeniem azotem i przechowywaniem nawozów naturalnych”. Zaproponowała, w ramach dostosowania gospodarstw,  wykorzystanie funduszy z działania "Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych”, nabór wniosków trwa do 25 lutego 2019 roku.

Konferencja była udanym przedsięwzięciem, co podkreślali uczestniczący w niej rolnicy, prosząc o organizację kolejnych tego typu spotkań. Bardzo wysoko został oceniony dobór wykładowców. Mamy nadzieję, że przekazana podczas konferencji wiedza okazała się cenna, a spotkanie rolników branży mlecznej stanowiło doskonałą okazję do  wymiany poglądów  oraz poznania nowinek technologicznych.  Dużym zainteresowaniem cieszyły się konsultacje indywidualne na stoiskach informacyjnych, porad dotyczących PROW 2014-2020 udzielała  Renata Greszta z LODR. W trakcie spotkania rolnicy mieli również możliwość zapoznania się z ofertą firm: Dozamech, SANO, Zoetis, EKODARPOL, Farmutil, Agromarket Jaryszki, MWM Chemicals, NestBank i Wydawnictwa Rolniczego APRA. Wszystkim sponsorom dziękuję za wsparcie przy organizacji konferencji.

Różycka