Ćma bukszpanowa Cydalima perspectalis to szkodnik pochodzący z Azji, który stał się zagrożeniem dla bukszpanów rosnących także w Polsce. Pojawił się on też m.in. w Niemczech, Francji, Austrii oraz Wielkiej Brytanii. Staje się coraz większym problemem powodując zamieranie bukszpanów. Niestety nie ma jeszcze zarejestrowanych środków zwalczających tego szkodnika.

 

Cechy charakterystyczne:

Stadium szkodliwym jest gąsienica dorastająca do 4,5 cm. Ubarwiona jest na zielono z brązowymi pasami na bokach i czarną głową. Jaja o wielkości 1 mm są ubarwione na żółto, składane przez samice na dolnej stronie liści w zagłębieniach rośliny. Zielone poczwarki z ciemnymi paskami są wielkości 1,5-2 cm. Imago (osobniki dorosłe) o rozpiętości skrzydeł wynoszącej 4 cm pojawia się nocą od kwietnia do września. Występuje w dwóch barwach: białej i brązowej. Częściej występuje forma biała o brązowych brzegach skrzydeł z plamkami przybierającymi kształt półksiężyca. W ciągu sezonu może się pojawić do 3 pokoleń tego szkodnika. Zimują gąsienice drugiego pokolenia owinięte w przędzę na roślinie.

 

Uszkodzenia:

Młode gąsienice wygryzają miękkie fragmenty liści powodując ich usychanie, starsze pożerają całe liście  prowadząc do gołożerów. Zaczynają one żerować od  środka krzewu.  Na roślinach widoczne są oprzędy z odchodami. Szkodniki te są w stanie poważnie uszkodzić także duże okazy. W przypadku dużego nasilenia rośliny zamierają.

 

Sposoby zwalczania:

Najważniejsze jest częste, regularne i dokładne oglądanie całej rośliny, a przede wszystkim jej wnętrza, gdzie młode gąsienice rozpoczynają żerowanie.

  1. Zbieranie ręczne gąsienic
  2. Strząsanie gąsienic na podłoże wyłożone materiałem (np. folia) i zniszczenie zebranych okazów
  3. Spłukiwanie wodą pod ciśnieniem
  4. Zastosowanie tablic lepowych lub pułapek feromonowych (wiosna-jesień)
  5. Wycinanie zaatakowanych pędów i ich spalenie
  6. Oprysk preparatem z wrotyczu
  7. Oprysk preparatem na bazie Bacillus thuringensis
  8. Można spróbować zastosować insektycydy (zawierające acetamipryd lub deltametrynę) przeznaczone do zwalczania gąsienic  innych gatunków szkodników roślin ozdobnych – informacja dla doświadczonych ogrodników. Należy pamiętać o dokładnym zapoznaniu się z etykietą środka.

 

Bara Ewa