W XI edycji ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne w 2018 roku II miejsce w kategorii „ekologiczne gospodarstwo towarowe” zdobył rolnik z województwa lubelskiego - Cezary Kozak z Luszawy, gmina Ostrówek. 12 października 2018 roku podczas targów NATURA FOOD & beECO, w Auli hali Expo-Łódź odbyło  się wręczenie nagród laureatom XI Konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne 2018 roku.

Konkurs organizowany był przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przy współpracy z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu. Jego głównym celem jest szerzenie dobrych praktyk w zakresie rolnictwa ekologicznego i rozpowszechnianie wiedzy w tym zakresie.

Konkurs przebiegał dwuetapowo. W pierwszym etapie konkursu Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego wyłonił dwóch laureatów: Tomasza Obszańskiego w kategorii „ekologia – środowisko” oraz Cezarego Kozaka  w kategorii „ekologiczne gospodarstwo towarowe”. Drugi etap przebiegał na szczeblu krajowym. W finale uczestniczyło łącznie 28 gospodarstw: 15  gospodarstw w kategorii  „ekologia – środowisko” oraz 13 gospodarstw w kategorii „ekologiczne gospodarstwo towarowe”.

 

Zwycięzcami na etapie krajowym w kategorii ekologia – środowisko” zostali kolejno:

  1. Krystyna i Robert Wagnerowie z województwa dolnośląskiego,
  2. Bożena i Marek Bomba z województwa świętokrzyskiego,
  3. Lucyna Gaweł z województwa małopolskiego.

 

Zwycięzcami na etapie krajowym w kategorii ekologiczne gospodarstwo towarowe” zostali:

  1. Łukasz Gębka z województwa świętokrzyskiego,
  2. Cezary Kozak z województwa lubelskiego,
  3. Stanisław Suchowski z województwa wielkopolskiego.

 

Dodatkowo wyróżnienia otrzymali: Piotr Konarzewski  i Sebastian Kniaziewicz z województwa zachodniopomorskiego.

Po raz pierwszy w historii Konkursu Dyrektor CDR w Brwinowie wprowadził dodatkową nagrodę za innowacje w rolnictwie, nadając statuetkę „Diament innowacji”.

Cezary Kozak  z województwa lubelskiego otrzymał wyróżnienie za innowacyjne technologie w gospodarstwie i usprawnienie pracy  rozkładarki włókniny linii  nawodnienia kroplującego na wyniesionych zagonach uprawy truskawki.

Natomiast Łukasz Gębka z województwa świętokrzyskiego został wyróżniony za innowacyjne rozwiązanie organizacyjne oraz szybkie dostosowywanie się do potrzeb rynku w zakresie produkcji wielu gatunków upraw ekologicznych oraz dania wegańskie i ekologiczne bezglutenowe.

Wszystkie wspomniane nagrody wręczali zwycięzcom: Podsekretarz Stanu Ryszard Zarudzki,  Dyrektor Departamentu Promocji i Jakości Żywności Michał Rzytki oraz Dyrektor  CDR w Brwinowie Jacek Węsierski.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi  uhonorował ponadto Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego, których gospodarstwa od początku trwania Konkursu zdobyły najwięcej nagród i wyróżnień, tj.:

  1. Wielkopolski ODR w Poznaniu (11 laureatów),
  2. LUBELSKI ODR W KOŃSKOWOLI (8 laureatów),
  3. Świętokrzyski ODR w Modliszewicach (8 laureatów),
  4. Podlaski ODR w Szepietowie (8 laureatów).

 

Dzień wcześniej, tj. 11.10.2018 r. odbyła się konferencja „Możliwość projektowania systemu upraw w gospodarstwach ekologicznych. Jak prowadzić nawożenie zgodnie z nowymi przepisami programu azotanowego”. Zgromadziła ona wielu rolników ekologicznych, doradców i osoby z branży ekologicznej z całej Polski i spotkała się z dużym zainteresowaniem obecnych.

 

Bogdan Hanc