Nowości w branży sadowniczej, od sadzarek, glebogryzarek i pielników z aplikatorami nawozu, poprzez opryskiwacze, kombajny do zbioru owoców miękkich po całą gamę ciągników sadowniczych zaprezentowano podczas Targów Sadowniczych  Best Berries, które miały miejsce w dniach 6 - 7 października 2018 r. w Lublinie. W Targach wzięli udział również dyrektorzy Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli – Sławomir Plis i Dariusz Piotrowski wraz z pracownikami Ośrodka.

Region Lubelszczyzny od lat należy do czołówki krajowej, jeśli chodzi o zbiory owoców z krzewów i plantacji jagodowych oraz produkcję jabłek. Kilka lat temu powstał więc pomysł zorganizowania w stolicy województwa imprezy targowej skupiającej w jednym miejscu sadowników oraz ekspertów ze świata nauki z tej dziedziny, aby przy okazji zaprezentować także najnowsze technologie stosowane w sadownictwie i uprawie owoców. Targi miały stanowić okazję do wymiany doświadczeń w gronie profesjonalistów z branży sadowniczej, a także do możliwość poszerzenia wiedzy na temat zwiększenia jakości i opłacalności upraw. Rolnicy zwiedzający tegoroczną edycję Targów mieli możliwość zapoznania się z innowacjami w zakresie środków do produkcji sadowniczej, nawozów ekologicznych i stymulatorów wzrostu, tuneli bloków foliowych oraz kwalifikowanych odmian sadzonek truskawek i malin.  Oferowano także akcesoria ogrodnicze.

W sobotę 6 października uczestnicy Targów wysłuchali wykładów na temat biostymulatorów w sadownictwie. Drugi dzień Targów rozpoczął się od wystąpienia zastępcy dyrektora Departamentu Rynków Rolnych w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Mariana Borka, który przedstawił instrumenty wsparcia na rynku owoców miękkich oraz proponowane przez resort rolnictwa działania poprawiające opłacalność produkcji sadowniczej. Odbyła się również II Wschodnia Konferencja Truskawkowa. Wykłady poprowadzili m.in. eksperci z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Targom towarzyszyły także inne wydarzenia. Lubelska Izba Rolnicza w ramach pikniku owocowo-warzywnego przeprowadziła degustację smakowitych produktów i przetworów z owoców i warzyw oraz konkursy z nagrodami dla dzieci i dorosłych. Został również rozstrzygnięty konkurs „Rolnik Lubelszczyzny 2018”.

Tegoroczną nowością było specjalne widowisko -  pokaz pracy maszyn sadowniczych na specjalnie uformowanym polu na hali. W dniach poprzedzających Targi przywieziono na halę kilkaset ton ziemi, na której podczas sobotnich i niedzielnych pokazów prezentowano pracę maszyny, która formuje zagony, rozkłada agrowłókninę i taśmy nawodnieniowe. Pokazy przyciągnęły uwagę wszystkich zwiedzających.

Oprócz ciekawych ekspozycji zwiedzający mieli możliwość skorzystania z porad ekspertów w punktach konsultacyjnych. Tradycyjnie dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko informacyjno-promocyjne przygotowane przez pracowników LODR w Końskowoli. Udzielono wielu porad i  informacji branżowych. Rolnicy najczęściej pytali doradców LODR o dofinansowanie inwestycji sadowniczych, technologię uprawy malin i truskawek oraz odmiany ziemniaków polecane do przygotowania tradycyjnych polskich potraw. Popularnością cieszyły się również gadżety dla dzieci,  a także nasze publikacje, materiały informacyjne i promocyjne oraz najnowszy numer Lubelskich Aktualności Rolniczych.

Agata Kamińska