23 września br. w Wąwolnicy odbyło się Pierwsze Ogólnopolskie Święto: Wdzięczni Polskiej Wsi. Gospodarzem spotkania dożynkowego był Premier RP, Mateusz Morawiecki. Szefowi rządu towarzyszył m.in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi  Jan Krzysztof Ardanowski, Sekretarz stanu Krzysztof Michałkiewicz, Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek. Uroczystości rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej celebrowaną przez Metropolitę Lubelskiego abp. Stanisława Budzika.

Po niej miał miejsce korowód dożynkowy prowadzony przez orkiestrę OSP i rozpoczęła się oficjalna część uroczystości. Jako pierwszy przemawiał premier RP Mateusz Morawiecki. Zwracając się do rolników premier powiedział m.in.:  „Chciałem wyrazić moje najgłębsze podziękowanie za ten trud Waszej pracy, za to, co robicie dla naszej Ojczyzny dbając o jej zasoby, ale też tradycję i kulturę, o nią całą.” W swoim przemówieniu szef rządu zapewnił rolników o wdrożeniu rekompensat za straty spowodowane suszą, zadeklarował wsparcie rolniczego handlu detalicznego oraz obiecał  pomoc dla kół gospodyń wiejskich od państwa i usprawnienie procesu rejestracji kół. Następnie głos zabrał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski. W  swoim przemówieniu dziękował premierowi za dowartościowanie polskiej wsi oraz  tym kontekście   wymienił wielkie programy społeczne rządu - dedykowane rodzinom, programy związane z pomocą dla dzieci oraz z budownictwem.
Premier Mateusz Morawiecki odznaczył najstarsze KGW działające w kraju, natomiast z rąk Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi  rolnicy odebrali odznakę honorową „Zasłużony dla Rolnictwa”. Po zakończeniu części oficjalnej Premier oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi odwiedzili  stoiska instytucji rolniczych i kół gospodyń wiejskich, wśród których wyróżniało się stoisko LODR przedstawiające bogaty asortyment płodów rolnych pochodzących z sadu i poletek doświadczalnych LODR oraz gospodarstw współpracujących z nami. Przy naszym stoisku  Dyrektor LODR  Sławomir Plis wręczył Premierowi i Ministrowi kosze z płodami rolnymi oferowanymi przez nasz Ośrodek. Wydarzenie zakończył występ zespołu Zakopower, zespołów ludowych i piknik rodzinny.