Gospodarzem tegorocznych dożynek w powiecie krasnostawskim była Gmina Siennica Różana.  Odbyły się one dnia 26 sierpnia 2018 r. w Siennicy Różanej. Uroczystości rozpoczęły się od przemarszu delegacji z wieńcami dożynkowymi. Następnie odbyła się msza św. odprawiona w intencji rolników za szczęśliwie zebrane plony.

Następnie Wójt Gminy Siennica Różana Leszek Proskura powitał przybyłych gości, wśród których nie zabrakło parlamentarzystów, radnych powiatu, przedstawicieli poszczególnych gmin a przede wszystkim rolników. Następnie głos zabrali parlamentarzyści i samorządowcy. W imieniu Dyrektora LODR w Końskowoli Pana Sławomira Plisa głos zabrał także Kierownik PZDR w Krasnymstawie Wiesław Orzędowski, który odczytał list okolicznościowy skierowany do rolników i przedstawicieli władz samorządowych, składając serdeczne podziękowania za codzienny wysiłek jaki wkładają w rozwój rolnictwa.

Tegorocznymi Starostami dożynek byli pani Agnieszka Krukowska i pan Jacek Kukulski.

Jak co roku prezentowały się wszystkie gminy powiatu krasnostawskiego, przynosząc ze sobą wspaniałe wieńce dożynkowe, które podczas całej uroczystości można było podziwiać tuż obok sceny.

W czasie dożynek odbyły się konkursy, na najładniejszy wieniec oraz najładniejsze gminne stoisko wystawowe. Po przemówieniach komisje konkursowe przystąpiły do ogłoszenia wyników. Jednym z członków komisji konkursowych była pracownica PZDR w Krasnymstawie Pani Marzena Szymaszek. Pierwsze miejsce za najładniejszy wieniec dożynkowy wykonany przez Koła Gospodyń Wiejskich w Siennicy Różanej otrzymała Gmina Siennica Różana. II miejsce otrzymał wieniec z miasta Krasnystaw wykonany przez panie ze Stowarzyszenia Mieszkańców Przedmieścia Zastawie. III miejsce otrzymał wieniec z gminy Gorzków, wieniec uwiła pani Beata Puławska z Wiśniowa wspólnie z pracownikami gminy. Wszystkie pozostałe wieńce zostały równorzędnie wyróżnione i nagrodzone. W konkursie na najładniejsze Stoisko Gminne I nagrodę przyznano ex aequo wszystkim poszczególnym stoiskom.

Część artystyczną rozpoczął Zespół Pieśni i Tańca „Jawor”. Następnie na scenie prezentowały się zespoły i kapele ludowe z terenu powiatu krasnostawskiego. Wszyscy uczestnicy mogli obejrzeć także „Kabaret Ławeczka”.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska, które w bardzo ciekawy sposób zachęcały wszystkich uczestników do rozmowy i swoich prezentacji. PZDR Krasnystaw przygotował bardzo bogatą kolekcje odmian zbóż. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się kolekcja odmian zbóż zalecanych dla województwa lubelskiego. Na stoisku PZDR Krasnystaw można było skorzystać z materiałów oraz doradztwa na temat stosowanych technologii w produkcji roślinnej, zwierzęcej w szczególności o zagrożeniach jakie niesie za sobą ASF (występujący już na terenie Powiatu Krasnostawskiego) oraz o VAT w rolnictwie. Pracownicy KRUS, którzy byli razem z PZDR Krasnystaw na jednym stoisku udzielali wyczerpujących informacji na temat ubezpieczeń w rolnictwie. Cenne informacje o możliwości pozyskania środków unijnych przekazywali również na swoim stoisku pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Biuro Powiatowe w Krasnymstawie. Dużym zainteresowaniem cieszyło się także stoisko Nadleśnictwa Krasnystaw, gdzie można było zapoznać się z gospodarka leśną. Na dożynkach ze zwierzętami prezentowała się także zagroda edukacyjna „Stajnia Adrenalina” z Siennicy Nadolnej.

Panie z Kół Gospodyń Wiejskich w poszczególnych stoiskach gminnych przygotowały smaczne poczęstunki dla uczestników dożynek. Zakończeniem Święta był występ zespołu Cliver.

PZDR Krasnystaw

Ireneusz Król