Ponownie przypominamy o szkodliwości barszczu Sosnowskiego, który jest bardzo niebezpieczny i powoduje oparzenia. Barszcz Sosnowskiego (Heracleum Sosnowski Mandel) to roślina należąca do rodziny baldaszkowatych. Uprawiana kiedyś jako roślina uprawna - teraz  jest rośliną inwazyjną występującą niemal w całym kraju. Rozprzestrzenia się za pomocą nasion z wiatrem i wodą, a także na zwierzętach lub przypadkowo przez człowieka.

Występuje w różnych miejscach, są to łąki, parki, ogrody, boczne drogi, pasy przydrożne, a także brzegi jezior czy rzek. Oprócz tego barszczu występują też inne gatunki barszczy jak np. barszcz zwyczajny, który nie jest szkodliwy. Podobne właściwości ma także barszcz Mantegazziego, który najczęściej jest mylony z barszczem Sosnowskiego i równie bardzo toksyczny.

 Roślina ta jest wielkim zagrożeniem dla zdrowia, a także życia ludzi, a wszystko przez posiadanie bardzo toksycznej substancji, która w połączeniu ze światłem oraz wysoką temperaturą jest jeszcze bardziej niebezpieczna. Najbardziej toksyczna  jest również w czasie dojrzewania i kwitnienia. Szkodliwe działanie tej rośliny dotyczy także zwierząt, szczególnie gospodarskich powodując podrażnienia układu pokarmowego.

Cechą wyróżniającą barszczu Sosnowskiego są olbrzymie wymiary.  Roślina ta może dorastać nawet do 4 metrów. Osiągając jeszcze niewielki wzrost łudząco przypomina koper mimo innego koloru baldachu. Charakterystyczne są też bardzo duże liście, które na pierwszy rzut oka mogą przypominać łopian. Na zielonej łodydze można zauważyć włoski oraz fioletowe plamki umieszczone w jej dolnych partiach.

Kontakt z tą inwazyjną rośliną powoduje oparzenia skóry nawet III stopnia. Istotne jest to, że objawy nie pokazują się od razu. Mogą być widoczne dopiero po dłuższym czasie. Szczególnie należy zwrócić uwagę na dzieci, a także osoby alergiczne. Na skórze zazwyczaj pojawiają się pęcherze, dochodzi do zapalenia skóry, a rany bardzo długo się goją. Nie tylko skóra jest zagrożona, ale także układ oddechowy, gdyż w sprzyjających warunkach z tej rośliny może ulatniać się groźna substancja. Zapalenie spojówek lub zawroty głowy, a nawet nudności również mogą być objawami działania tej toksyny. Nie wolno podchodzić zbyt blisko ani dotykać takiej rośliny. Gdy jednak się to zdarzy należy obmyć miejsce poparzenia, unikać  światła i jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Gatunek ten  najlepiej jest zwalczać  w sposób mechaniczny. Przy usuwaniu barszczu  koniecznie należy  zaopatrzyć się w ochronne ubranie. Dobrym sposobem w walce z ta rośliną jest wielokrotne jej koszenie. Można  wspomóc się także środkami chemicznymi.

Bara Ewa