Wiele jest roslin, które pięknie ubarwiają nasze ogrody. Wśród nich są także berberysy, które różnymi barwami tworzą kolorowe kompozycje. Rabaty, skalniaki, parki - to miejsca, gdzie najczęściej rosną. Sadzone są pojedynczo lub grupowo. Niektóre z nich nadają się do tworzenia formowanych żywopłotów. Wśród berberysów są tez gatunki zimozielone, które  ozdabiają ogród przez cały rok.

 

Uprawa

Sadzenie tych krzewów powinno odbywać się wiosną lub w okresie jesiennym. Dzięki temu, że są dostępne w pojemnikach, pozwala to na sadzenie w dowolnym momencie przez większą część roku. Pamiętać należy o odpowiedniej rozstawie, aby pozwolić krzewom na swobodny wzrost. Aby ograniczyć występowanie chwastów można zastosować specjalną ściółkę w postaci kory, dostępną w sklepach ogrodniczych.

Krzewy te preferują lekko wilgotne i żyzne gleby. W przypadku berberysów zimozielonych należy wybrać półcieniste miejsce i pamiętać o okryciu na zimę. Słoneczne stanowisko preferują krzewy zrzucające liście na zimę, lecz są bardziej tolerancyjne względem podłoża (miejsca piaszczyste i suche).

 

Kompozycje

Wykorzystując różne odmiany berberysów można zaprojektować kolorowe kompozycje w ogrodzie. Można skupić się na jednej odmianie bądź jednym kolorze, ale też można posadzić odmiany w różnych barwach. Można także tworzyć aranżacje z innymi roślinami np. tujami, różami, hortensjami, śnieguliczkami lub jałowcami. Spośród wielu barw berberysów Thunberga można wybrać odmiany w kolorze żółtym np. „Aurea”, czy „Goldalita”. Dla miłośników odcieni purpurowych odpowiednia będzie m. in., odmiana „Atropupurea” czy “Dart’s Red Lady”. Są też odmiany o pstrych liściach np. „Harlequin”. O ciemnopomarańczowej barwie można zakupić odmianę „Admiration”. Berberysy mają też różne pokroje i wzrost. Krzewy o kulistym pokroju i wysokości 0,4 - 0,5 m to np. „Admiration” lub „Tiny Gold”. Wyprostowany pokrój mają  odmiany takie jak : „Maria”, „Erecta, lub „Orange Sunrise” osiągające około 1,5m wysokości.

W zależności od pomysłów i potrzeb można łatwo wybrać odpowiednie krzewy i zaprojektować ogród pełen barw.

Ewa Bara