Józefów nad Wisłą w dniu 19 maja 2018 roku gościł uczestników konferencji sadowniczej organizowanej corocznie przez Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Opolu Lubelskim. Kolejny raz spotkanie odbyło się w gościnnych progach Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Tematem wiodącym tegorocznej konferencji była skuteczna walka z parchem jabłoni. Wykład na ten temat poprowadziła pani dr Agata Broniarek-Niemiec z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.

Były też tematy związane z zatrudnianiem cudzoziemców, z nawożeniem sadów i jagodników po kwitnieniu oraz nowych środkach ochrony roślin. Jak zawsze, przedstawiciele BP ARiMR oraz PT KRUS w Opolu Lubelskim mówili o swoich zadaniach i udzielali porad uzupełniając wiedzę rolników.

Konferencję otworzyli: zastępca Dyrektor LODR w Końskowoli Dariusz Piotrowski i Burmistrz Józefowa nad Wisłą Grzegorz Kapica, a prowadził kierownik PZDR w Opolu Lubelskim – Henryk Piłat. Otwierając konferencję Dyrektor Piotrowski podkreślił znaczenie takich spotkań dla producentów jabłek z Gminy Józefów i gmin ościennych.

Sytuacja na rynku jabłek jest mocno zmienna, każdy nowy rok przynosi kolejne wyzwania i to zmusza nas do ciągłej edukacji. Szukamy wspólnych rozwiązań - Państwo sadownicy i my Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.

W dalszej części wystąpienia podkreślił ogromny wkład lokalnych producentów w rozwój tej branży.

Burmistrz Grzegorz Kapica w trakcie witania zebranych dodał, że Gmina Józefów nad Wisłą produkuje ponad połowę jabłek w skali Powiatu Opolskiego.

Konferencja przebiegła w rzeczowej, miłej atmosferze. Wytrwałych sadowników nagrodzono upominkami ufundowanymi przez sponsorów. W tej roli wystąpili: Agricola Lublin Sp. z o.o., Bayer CropSciene, Yara Poland i Bank Spółdzielczy w Józefowie nad Wisłą.

Zamykając konferencję Piłat Henryk przedstawił osiągnięcia i zamierzenia Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Opolu Lubelskim.

W planach mamy kolejne takie szkolenia i jeszcze ciekawszą i tematykę i formę szkoleń. Na co dzień zapraszam do nowej siedziby Zespołu – dodał.

Po zakończeniu oficjalnej części konferencji uczestnicy spotkali się na grillu.

                                                                                                                                                                            Henryk Piłat