W dniu 27 kwietnia w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się piąte spotkanie w sprawie Strategii rozwoju sektora wołowiny „Wołowina 2022”. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa, Rady Sektora Wołowiny, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – PIB oraz czterech ośrodków doradztwa rolniczego. Uczestniczący w spotkaniu minister Krzysztof Jurgiel przypomniał, że w ubiegłym roku został przyjęty Program Rozwoju Głównych Rynków Rolnych w Polsce. Zgodnie z intencją tego dokumentu, każdy rynek ma mieć opracowaną tzw. strategię wykonawczą, w tym sektor wołowiny. Działania te mają zapewnić opłacalność produkcji i stabilizację  na rynkach rolnych.

Rada Sektora Wołowiny zaprezentowała wyniki prac nad Strategią rozwoju sektora wołowiny „Wołowina 2022”.  Została ona opracowana  przez przedstawicieli hodowców i zakładów przetwórczych. Efektem jest porozumienie i dokument, który zakłada wsparcie poszczególnych etapów produkcji. Program rozwoju rynku powstał w porozumieniu i z udziałem resortu rolnictwa, co daje pewność do wsparcia  finansowego. Część pieniędzy będą musieli wyłożyć sami hodowcy jak i właściciele przetwórni ale jest nadzieja, że pieniądze uda się też zarezerwować w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich. W grę wchodzi nawet miliard złotych, który miałyby trafić do hodowców na przestrzeni kilku lat.

Główne założenia programu to zapewnienie opłacalności produkcji i stabilności dochodu, poprawa genetyki oraz minimalizacja kosztów. Planowane jest utrzymanie systemu płatności bezpośrednich do bydła wraz z ich modyfikacją mającą na celu wsparcie krów mamek oraz zwierząt wypasanych. Zakłada się, że trwały i zrównoważony rozwój sektora wołowiny, obejmujący działania zgodne z zasadami dobrostanu zwierząt, ochrony klimatu oraz środowiska naturalnego wymaga stałego uzupełniania wiedzy. W tym celu  organizowane będą szkolenia dla hodowców i producentów żywca wołowego, uwzględniające wykorzystanie badań naukowych i innowacji.

G. Różycka