26 marca 2018 roku w Powiatowym Zespole Doradztwa Rolniczego w Białej Podlaskiej z/s w Grabanowie spotkali się na konferencji „Perspektywy rozwoju produkcji żywca wołowego oraz chowu i hodowli owiec na Lubelszczyźnie” hodowcy i producenci żywca wołowego i owiec oraz rolnicy, którzy ze względu na dokuczliwe skutki ASF zaniechali produkcji świń i stoją przed dylematem wyboru alternatywnej gałęzi produkcji zwierzęcej.

Spotkanie otworzył Dyrektor LODR w Końskowoli Pan Sławomir Plis, informując o działalności Ośrodka. Wystąpienie Dyrektora poprzedziła prezentacja i film promujący LODR.

Dużym zainteresowaniem cieszył się wykład "Perspektywy produkcji żywca wołowego w Polsce oraz wymagania dotyczące utrzymania bydła mięsnego".

Wygłoszony został przez Józefa Wojewódzkiego, który jest hodowcą bydła mięsnego, a jednocześnie pełni funkcję Wiceprezesa Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego. Wskazał między innymi, że dobry i jednolity jakościowo żywiec wołowy może dać rolnikowi zadowalające dochody. Przedstawił także wymagania dotycząceQMP (QualityMeat Program) -systemu certyfikacji mięsa wołowego, stworzonego po to, by wspierać produkcję dobrej wołowiny, a co za tym idzie pozyskiwać lepszą cenę przez producenta. Wołowina QMP pozyskiwana jest z wyselekcjonowanych ras bydła, hodowanych z myślą o mięsie kulinarnym, które doskonale sprawdza się w kuchni. Tym, co czyni ją wyjątkową, jest naturalna kruchość, miękkość i soczystość oraz łatwość obróbki. W połączeniu z wysoką powtarzalną jakością wołowina QMP stanowi doskonałą bazę dla wielu tradycyjnych mięsnych dań, a także inspirację dla całkiem nowych kulinarnych pomysłów. To bardzo ważny sygnał dla producentów.

Ciekawe zagadnienia poruszyła też Pani Monika Przeworska. Wskazała między innymi na warunki dostosowania gospodarstw do produkcji bydła mięsnego,w tym wykluczonych z produkcji świń.

Ponieważ nasz region posiada wiele użytków zielonych, to możliwości ich zagospodarowania przez owce przedstawił w kolejnym referacie profesor Tomasz Gruszecki. Wskazał na wielki potencjał drzemiący w tej gałęzi produkcji, która niegdyś dawała chlubę i niezłe dochody rolnikom na Podlasiu.

Obecne działania w zakresie hodowli owiec przedstawił pan Henryk Szczerbicki – Dyrektor Regionalnego Związku Hodowli Owiec i Kóz w Lublinie.

Następnymi prelegentami byli pracownicy LODR. Przedstawili oni następujące zagadnienia: pani Grażyna Różycka-„Czynniki warunkujące opłacalność produkcji żywca wołowego”, Dariusz Krzywiec –„Dobre łąki i pastwiska źródłem taniej i wartościowej paszy”, Paweł Kopiński zaprezentował możliwości wsparcia z funduszy unijnych gospodarstw zajmujących się hodowlą.

Rolnicy pozytywnie ocenili konferencję. Wielki szacunek im za udział i merytoryczną dyskusję, a Polskiemu Zrzeszeniu Producentów Bydła Mięsnego dziękujemy za pomoc w organizacji i sponsorowaniu konferencji.

 

W.Fiłatiuk