W dniu 2 marca w Centrum Innowacyjno-Szkoleniowym Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli odbyła się konferencja warzywnicza „Agrotechnika uprawy warzyw polowych w kierunku wyższych i lepszych jakościowo plonów”. Uczestniczyło w niej 47 warzywników z województwa lubelskiego. Spotkanie w imieniu Dyrektor LODR w Końskowoli otworzył kierownik Działu Technologii Produkcji Dariusz Krzywiec.

Celem konferencji było przekazanie rolnikom najnowszych rozwiązań agrotechnicznych, wykorzystujących w sposób zrównoważony postęp techniczny i biologiczny.Do tego celu zostali zaproszeni najlepsi specjaliści z firm okołorolniczych, którzy w swoich wykładach przedstawili najważniejsze aspekty dotyczące uprawy, nawożenia i ochrony upraw warzywniczych.

Przedstawiciel firmy Syngenta Polska Pan Władysław Tokarczyk w swoim wystąpieniu przedstawił nowości odmianowe z grupy warzyw kapustnych, cebulowych wraz z kompleksową ochroną poszczególnych gatunków. Zwrócił szczególną uwagę na przygotowanie struktury gleby przed siewem i sadzeniem warzyw tak aby była luźna i dobrze napowietrzona. Celem uniknięcia nadmiernego rozwoju chorób grzybowych przestrzegł przed stosowaniem zbyt wysokich jednorazowych dawek azotu.

Pan Wojciech Kopeć z firmy Yara Poland Sp.z o.o. zaprezentował nowy produkt YaraTera całkowicie rozpuszczalny w wodzie. Podkreślił, jak ważny jest fosfor i jego długotrwały dostęp, w różnych rodzajach gleb.Poruszył również temat odżywienia kapustnych mikroelementami szczególnie borem i molibdenem.

Firma AlphaScents Sp. z o.o. swoje początki na rynku polskim rozpoczynała od pomocy polskim lasom przed kornikiem drukarzem. Pan Andrzej Grajda przedstawił systemy monitoringu owadów i asortyment jakim obecnie dysponuje AlphaScents.

 Polską firmę Amagro zajmującą się wprowadzaniem do obrotu środków produkcji dla rolnictwa i ogrodnictwa , w tym pestycydów, biostymulatorów i nawozów specjalistycznych przedstawił Pan Krzysztof Komisarczuk. Zaprezentował grono preparatów wspomagających uprawę, które wyraźnie wpływają na wielkość i jakość uzyskanych plonów.

Kolejnym tematem była higiena w uprawach i gospodarstwach warzywniczych, które przedstawiła Pani Ewelina Borkowska z firmy Desio Holding Sp. z o.o. Przedstawiony został preparat wysokiej skuteczności odkażania środowiska upraw, maszyn, narzędzi, opakowań oraz stymulacji wzrostu roślin w bezpieczny, oszczędny oraz  przyjazny dla środowiska sposób.

Formy legalnego zatrudnienia pracowników przy zbiorach przedstawił Dariusz Kozłowicz specjalista Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie. Bardzo ciekawy temat budzący dużo kontrowersji cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony rolników. Przekaz ze strony formalnej jest jeden – przyjmując do pracy zarobkowej osobę fizyczną, powinieneś zawrzeć z nią pisemną umowę, a kolejnym obowiązkiem jest zgłoszenie osoby przyjętej do pracy do ubezpieczenia społecznego w ZUS oraz opłacenia składek na te ubezpieczenia.

Konferencję zakończył wykład na temat „Możliwości finansowania rolnictwa w ramach PROW 2017-2020”, który poprowadził Pan Paweł Kopiński pracownik LODR Końskowola.

Karol Kłopot