Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Białej Podlaskiej zs. w Grabanowie zorganizował 17 lutego bieżącego roku IX  Lubelską Konferencję Pszczelarską zatytułowaną „Aktualne problemy nowoczesnego pszczelarstwa”. Konferencja odbyła się w Centrum Edukacji Ekologiczno – Rolniczej w Grabanowie.

Patronat nad konferencją objęło Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, Urząd Gminy w Białej Podlaskiej oraz Polski Związek Pszczelarski. Natomiast opiekę medialną nad przedsięwzięciem roztoczyły: „Biała24” i Radio Biper Internetowy Portal Informacyjny.
Głównym sponsorem tego wydarzenia był  LODR w Końskowoli. Do wsparcia tego przedsięwzięcia włączyli się również : Związek Pszczelarzy „Podlasie” w Białej Podlaskiej oraz Podlaskie Proekologiczne Koło Pszczelarzy w Białej Podlaskiej. Konferencja zgromadziła ponad 130 uczestników.
Przybyłych gości przywitał zastępca Dyrektora LODR Artur Niczyporuk. W swoim wystąpieniu podkreślił niezwykle istotną rolę pszczół w produkcji rolnej, potrzebę wielokierunkowego wspierania pszczelarstwa oraz dokonał uroczystego otwarcia konferencji. Swoją obecnością zaszczycili nas: kierownik Powiatowego Biura ARiMR w Białej Podlaskiej Łukasz Chilczuk, zastępca wójta Gminy Biała Podlaska Adam Olesiejuk, zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii Jacek Martyniuk, profesor Politechniki Warszawskiej Waldemar Izdebski a także liczne grono pszczelarzy i sympatyków pszczelarstwa. Spotkanie poprowadziła Małgorzata Lewandowska  główny specjalista ds. pszczelarstwa PZDR w Białej Podlaskiej zs. w Grabanowie, która zapoznała zebranych z programem konferencji i jako pierwszy prelegent przedstawiła działalność edukacyjną realizowaną w pasiece LODR w Grabanowie w 2017 roku.

Ten unikalny projekt edukacyjny zatytułowany „Pszczoła na tak” skierowany do dzieci i młodzieży prowadzony jest już od 2011 roku. Propaguje on znaczenie pszczół i pszczołowatych w środowisku i życiu człowieka. Te działania wychodzą również naprzeciw istniejącym potrzebom i uwarunkowaniom ponieważ musimy chronić te owady przed wyginięciem  i tworzyć przyjazne warunki ich bytowania.

Projekt posiada bogaty program zajęć obejmujący wykłady, pogadanki i zajęcia warsztatowe wzbogacone licznymi eksponatami,  pokazami filmów oraz prezentacjami multimedialnymi. Zajęcia cieszą się też dużym zainteresowaniem ze strony lokalnego środowiska pszczelarskiego, które stale wspiera tę wyjątkową inicjatywę . Należą do nich: Związek Pszczelarzy  „Podlasie” w Białej Podlaskiej, sklep pszczelarski „Bartnik” Jarosława Pieńko w Białej Podlaskiej oraz Proekologiczne Koło Pszczelarzy w Białej Podlaskiej.  Na konferencji z-ca Dyrektora LODR Artur Niczyporuk wręczył wymienionym sponsorom dyplomy uznania dziękując za stałe wspieranie tego wyjątkowego pszczelarskiego projektu.

Następnie doktor nauk weterynaryjnych Anna Gajda z SGGW w Warszawie poruszyła w swoim wystąpieniu nadal aktualny problem warrozy. Na początku swojego wykładu zapoznała słuchaczy z zimowymi stratami rodzin pszczelich w Polsce, w latach 2006-2017, które ostatniej zimy okazały się największe i osiągnęły 22%  badanej liczby wynoszącej 491  rodzin pszczelich. Później omówiła biologię pasożyta Varroa destructor, szerzenie się jego inwazji, patogenezę warrozy oraz jej przebieg i występujące objawy. Prelegent zwróciła szczególną uwagę na diagnostykę inwazji i jej kontrolę a w dalszej kolejności przedstawiła metody walki z tą chorobą. W kolejnym wykładzie dr Anna Gajda omówiła choroby wirusowe pszczół powiązane z warrozą spowodowane przez wirus zdeformowanych skrzydeł (DWV) oraz wirus ostrego paraliżu pszczół (ABPV). Następnie przedstawiła choroby wirusowe połączone z nosemozą a wywołane przez wirus choroby czarnych mateczników (BQCV), wirus włókienkowy (FV), wirus pszczół (BVY). W kolejnej części wystąpienia poruszyła tematykę chorób wirusowych „środowiskowych” takich jak: choroba woreczkowa czerwiu (przyczyna- wirus choroby woreczkowej czerwiu- SBV), chroniczny paraliż pszczół (przyczyna: wirus chronicznego paraliżu pszczół – CBPV). Na zakończenie omówiła rozpoznawanie zakażeń wirusowych pszczół oraz ich zwalczanie.

Kolejnym prelegentem był dr hab. Grzegorz Borsuk profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, który zaprezentował temat „Środowisko źródłem pokarmu pszczół”. Wykładowca zwrócił uwagę na przystosowania pszczół umożliwiające wykrywanie źródła pożytku nektarowego i pyłkowego, zbieranie pyłku, przenoszenie obnóży pyłkowych oraz przygotowywanie papki miodowo-pyłkowej, którą robotnice karmią rozwijające się larwy. Problem jest w tym, że coraz więcej pojawiło się pożytków w monokulturach, a coraz mniej mamy łąk o bogatej szacie roślinnej, która dostarcza różnorodnego pyłku, co zapewnia dostarczanie wszystkich składników odżywczych. Brak białka powoduje, że pszczoły zaczynają cierpieć na niedobory składników pokarmowych. Zaczynamy to obserwować, kiedy pszczoły wymierają. Na dodatek zanieczyszczenie środowiska i chemia stosowana w uprawach roślin w monokulturach, która chroni je przed szkodnikami i chwastami, powoduje, że zastosowane związki chemiczne gdzieś muszą się podziać. Część rozłoży się, ale część będzie krążyć pomiędzy glebą, a rośliną i będzie identyfikowana w soku roślin, a później w nektarze, a dalej w produktach. Kto szybciej zrozumie zależności pomiędzy środowiskiem a pszczołą, zmieni również swoje podejście do pszczół, a tym samym uchroni pszczoły przed wymieraniem.

Poruszane tematy wywoływały ożywioną dyskusję, która trwała także w czasie przerw kawowych a nawet po zakończeniu konferencji. Wspaniała atmosfera i jak zwykle wysoka frekwencja dziewiątej już z kolei konferencji pszczelarskiej w Grabanowie potwierdziła potrzebę kontynuacji takich przedsięwzięć.

 Małgorzata Lewandowska