Poziom spożycia wołowiny w Polsce wzrasta od 2011 roku, obecnie wynosi niewiele ponad 2 kg na osobę (wg danych GUS na 2017 rok). Jednak mięso to nadal uważane jest za towar luksusowy głównie ze względu na cenę. Na rodzimym rynku wołowina dobrej jakości jest trudnodostępna. Cielęta wykorzystywane do produkcji wołowiny pochodzą najczęściej od producentów mleka, ich opas jest mniej efektywny a uzyskana wołowina nie posiada cenionych cech np. marmurkowatości, jak również uzyskuje się zbyt małe ilości najbardziej cennych części – mięśni grzbietu, rostbefu, antrykotu i polędwicy.

Duża populacja krów, przy krzyżowaniu towarowym z czystorasowym bydłem mięsnym, daje możliwość poprawy jakości wołowiny.

Jako mocne strony zwiększenia produkcji bydła mięsnego wymienić należy niewykorzystane użytki zielone, niską obsadę na 100 ha UR,  doświadczenie rolników  w zakresie chowu i hodowli bydła a także nieduże koszty produkcji.

Strategia rozwoju wołowiny na lata 2017-2022 stawia za cel zwiększenie produkcji wołowiny o gwarantowanej wysokiej jakości kulinarnej, zwiększenie wiedzy konsumentów i producentów wołowiny na temat walorów odżywczych i prozdrowotnych w zrównoważonej diecie. Mogło by to skutkować zwiększonym spożyciem mięsa wołowego co zapewni zbyt a tym samym produkcję wołowiny.