Od 1 stycznia 2014 roku obowiązuje w naszym kraju obligatoryjne wprowadzenie zasad integrowanej ochrony w rolnictwie w tym również w uprawach sadowniczych. Jedną z zasad integrowanej ochrony roślin jest wykorzystanie metod nie chemicznych w ograniczaniu groźnych z gospodarczego punktu widzenia szkodników  w jagodnikach.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom szkółkarzy i plantatorów porzeczek i agrestu  firma Sumi Agro zainicjowała prace doświadczalne z użyciem feromonów płciowych przeziernika porzeczkowca ISONET Z.

Prace badawcze o tej tematyce od 2012 były  prowadzone  na zlecenie firmy Sumi Agro  we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie przez specjalistów zakładowych LODR na terenie Sadu Doświadczalno – Wdrożeniowego LODR w Końskowoli. Doświadczenie dotyczyło ograniczenia występowania Przeziernika porzeczkowca ( Synanthedon tipuliformis ) na porzeczce czarnej.

Na kwaterze porzeczki czarnej o pow. 1 ha  po kwitnieniu wywieszono 300 dyspenserów feromonowych ISONET Z mających dezorientować osobniki żeńskie przeziernika porzeczkowca. Na tej kwaterze jako kontrolne wywieszono również polskie pułapki firmy Medchem z feromonem produkcji węgierskiej. Na kwaterze kontrolnej , gdzie prowadzono ochronę standardową oddalonej o 100 m wywieszono w tym samym okresie tylko pułapki polskiej firmy Medchem z feromonem węgierskim.

Czteroletnie  wyniki badań wskazują na brak konieczności prowadzenia ochrony chemicznej przeciwko przeziernikowi porzeczkowcowi na kwaterze porzeczki czarnej z wywieszonymi dyspenserami feromonowymi ISONET Z czego dowodem był brak odłowów motyli przeziernika porzeczkowca na pułapki kontrolne oraz brak uszkodzonych pędów jednorocznych przez gąsienice przeziernika porzeczkowca. Natomiast na kwaterze kontrolnej bez dyspenserów feromonowych odnotowano kilkadziesiąt sztuk odłowionych na pułapki kontrolne motyli przeziernika porzeczkowca , co wymusiło  naznaczenie i wykonanie zabiegów chemicznych przeciwko temu szkodnikowi. Z tego można wnioskować, że dezorientacja osobników męskich tj. samców przeziernika porzeczkowca w kwaterze doświadczalnej niewątpliwie miała miejsce, co w praktyce skutkowało brakiem zapłodnienia osobników żeńskich tj. samic, a w konsekwencji przerwaniem pełnego cyklu rozwojowego szkodnika.

ISONET Z w dniu 20.10.2017 r. uzyskał Zezwolenie  MR i RW jako środek przeznaczony do stosowania przez użytkowników profesjonalnych w formie zawieszki ( dyspensera ) , który zawiera feromon przeznaczony do wabienia i dezorientacji samców przeziernika porzeczkowca, a w konsekwencji ograniczenia szkodnika w uprawach porzeczek i agrestu. Jest to środek bezpieczny.

Okres od zastosowania środka do dnia, w którym na obszar, na którym zastosowano środek mogą wejść ludzie oraz zostać wprowadzone zwierzęta ( okres prewencji ) – nie dotyczy.

Producenci porzeczek czarnych, czerwonych, białych i agrestu po zastosowaniu środka ISONET Z mogą mieć także  pewność braku pozostałości niepożądanych substancji w owocach zarówno deserowych do bezpośredniego spożycia jak i przemysłowych.

Zdzisław Partyka