''Niech więc tak będzie, jak było od wieka,
 Człowiek dla pszczoły, a pszczoła dla człowieka’’
 
(Ignacy Krasicki)  

 

 

W Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Pszczelej Woli w dniach 02-04 lutego 2018 roku odbyła się Konferencja Pszczelarska, w której uczestniczyło ponad 300 pszczelarzy z całej Polski, a także z Ukrainy, Białorusi, Litwy i Niemiec.

Organizatorami spotkania byli: Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Końskowoli oraz Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Pszczelej Woli. Konferencję otworzyli: Sławomir Plis - dyrektor LODR w Końskowoli oraz Mirosław Worobik - dyrektor ZSR CKP w Pszczelej Woli, którzy powitali licznie zgromadzonych pszczelarzy, wykładowców i gości. Konferencja podzielona była na bloki tematyczne: pierwszy dzień obejmował gospodarkę pasieczną, drugi hodowlę, trzeci był poświęcony zdrowiu pszczół. Tematyka wykładów został dobrana pod kątem  najważniejszych problemów nurtujących środowisko pszczelarzy. Do jednej z najbardziej istotnych kwestii należy problem zwalczania warrozy. Wykład dotyczący tej problematyki przedstawił dr Benedykt Polaczek, który podzielił się ze słuchaczami metodami zwalczania tej choroby w Niemczech. Dr n. wet. Marek Chmielewski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, omówił genezę i metody zwalczania kolejnej groźnej choroby dotykającej pszczelarstwo, jakimi są choroby bakteryjne czerwia pszczelego, w tym przede wszystkim zgnilec amerykański. Natomiast o problemach trucia oraz podtruć pszczół w wyniku nieprawidłowego wykonywania chemicznej ochrony roślin przez rolników, mówił Grzegorz Kuna, Z-ca dyrektora Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie. Zagadnienie dotyka corocznie ogromną rzeszę pszczelarzy wywołując straty w pogłowiu pszczół i dochodach pasiek.

Prof. dr hab. Mariusz Gagoś przedstawił badania dotyczące zafałszowań wosku pszczelego stearyną i parafiną, z którego wykonywana jest węza oraz wpływ tych metod na rozwój czerwia i rodziny pszczelej.

Oprócz tych istotnych tematów, które dotykają w sposób bezpośredni polskiego pszczelarstwa, znalazły się również „lżejsze tematy”, choćby informacja o bartnictwie na terenie naszego sąsiada Białorusi.

W ZSR CKP w Pszczelej Woli swoje stoiska miały firmy produkujące ule i sprzęt pszczelarski. Uczestnicy mogli nabyć fachową prasę pszczelarską oraz nasiona roślin miododajnych.

Już dziś pragniemy zaprosić pszczelarzy i sympatyków pszczół na jubileuszową X Lubelską Konferencję Pszczelarską w 2019 roku.