W dniach 14-15 grudnia 2017 roku Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oddział w Radomiu zorganizowało w Jedlni Letnisko konferencję pt. „Praktyczne wykorzystanie wyników badań naukowych we wdrażaniu innowacji w produkcji ogrodniczej”. Została ona zorganizowana w ramach Planu Operacyjnego KSOW na lata 2016-2017 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR).

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.  

Celem konferencji było tworzenie sieci kontaktów oraz wymiana wiedzy pomiędzy doradcami rolniczymi a służbami wspierającymi wdrażanie nowych korzystnych rozwiązań na obszarach wiejskich, poprzez transfer wiedzy i upowszechnianie innowacyjnych praktyk w zakresie ogrodnictwa oraz ich promowanie. Celem operacji było także inicjowanie współdziałania pomiędzy potencjalnymi partnerami grup operacyjnych (uczestnikami i wykładowcami konferencji), promocja korzyści wynikających ze współpracy i tworzenia partnerstw oraz zapoznanie uczestników konferencji z możliwościami wsparcia w ramach działania „Współpraca” w ramach PROW 2014-2020.

Wykłady zaprezentowało 17 pracowników naukowych z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, a z szerokiego zakresu przedstawionej wiedzy skorzystało 58 uczestników: doradców z Ośrodków Doradztwa Rolniczego i firm doradczych, rolników, przedstawicieli ogrodniczych grup producenckich oraz jednostek naukowo-badawczych.

Pierwszego dnia konferencji otwarcia dokonał Dyrektor CDR dr inż. Henryk Skórnicki. W dalszej części zostały przeprowadzone wykłady przez pracowników Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach (dr Małgorzata Tartanus, prof. dr hab. Adam Wojdyła, mgr Robert Wrzodak, dr Wojciech Warabieda, dr Urszula Kłosińska, dr Jacek Rabcewicz, dr Maria Buczek), Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (dr. inż. Włodzimierz Krzesiński) oraz CDR Brwinów (Ireneusz Drozdowski). Przedstawione prezentacje dotyczyły m.in. możliwości zwalczania agrofagów upraw sadowniczych oraz warzyw w ekologicznym i integrowanym systemie produkcji, izolacji termicznej cieplarni, nowych odmian w hodowli warzyw i roślin jagodowych, nowych rozwiązań technicznych i technologicznych w zakresie mechanicznego zbioru owoców oraz tworzenia grup operacyjnych w ramach działania „Współpraca” z PROW 2014-2020.

W drugim dniu uczestnicy mogli zapoznać się z prezentacjami przedstawionymi przez wykładowców z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach (prof. dr hab. Elżbieta Rozpara, prof. dr hab. Piotr Sobiczewski, mgr Sylwester Masny, prof. dr hab. Stanisław Pluta) oraz Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (dr hab. Maciej Gąstoł, dr hab. Jacek Nawrocki, prof. dr hab. Piotr Siwek, dr hab. Iwona Domagała-Świątkiewicz, prof. dr hab. Edward Kunicki). Wykłady dotyczyły m.in. gatunków i odmian drzew owocowych do sadów ekologicznych, nowości w ochronie drzew owocowych przed chorobami, osiągnięć Instytutu Ogrodnictwa w hodowli roślin sadowniczych, innowacyjnych metod ochrony w ekologicznej uprawie truskawki, skuteczności nowych preparatów do ochrony warzyw w uprawie ekologicznej, materiałów biodegradowalnych jako element technologii ogrodniczych, adaptacji tuneli wysokich do agroekologicznych warunków oraz wysokości i plonu kapust w zależności od stosowanych stymulatorów wzrostu.

Tomasz Przepiórka