Głównym celem nowej specustawy jest usprawnienie działań prowadzonych w ramach likwidowania, oraz zapobiegania chorobom zakaźnym zwierząt.

Od lutego 2014 roku w Polsce potwierdzono 104 ogniska afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej, oraz 781 przypadków u dzików. Do tej pory wirus rozprzestrzeniał się wzdłuż granicy wschodniej Polski, ale pojawienie się choroby wśród dzików w centralnej części kraju w okolicach Warszawy, wymusiło podjęcie kolejnych działań w celu zatrzymania wirusa ASF.

 Najważniejsze założenia:

  • umożliwienie wykonywania na gruntach położonych w pasie drogi granicznej urządzeń lub budowli służących zapobieganiu lub zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Zbudowanie zapory uniemożliwi migrację dzików zza wschodniej granicy kraju. To właśnie stamtąd przemieszczają się dziki zakażone wirusem ASF;
  • uregulowanie kwestii wykonywania polowania w parkach narodowych oraz rezerwatach przyrody;
  • utworzenie zespołów ds. dochodzeń epizootycznych, składających się z osób mających specjalistyczną wiedzę z zakresu epizootiologii weterynaryjnej;
  • zwolnienie od pracy lub wykonywania zajęć służbowych dla osoby wykonującej odstrzał sanitarny zwierząt z zachowaniem prawa do wynagrodzenia lub uposażenia (w ciągu roku kalendarzowego ten czas nie może przekroczyć 6 dni).

 

Projektowana ustawa ma wejść w życie 7 dni po jej ogłoszeniu.