W dniu 5 grudnia 2017 roku Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli we współpracy z Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowym Instytutem Badawczym w Puławach zorganizował konferencję nt.: „Wpływu właściwości gleb na ich przydatność rolniczą”.

Konferencja została sfinansowana w ramach zadania 1.9 Programu Wieloletniego IUNG-PIB: Opracowanie i doskonalenie metod oraz instrumentów przydatnych do kształtowania wpływu WPR na środowisko przyrodnicze. W imieniu dyrekcji lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli konferencję otworzyła i powitała gości pani Agnieszka Krawczak – Kierownik Zespołu Doradztwa Rolniczego w Końskowoli oraz pan Stanisław Krasowicz - Zastępca Dyrektora IUNG–PIB ds. naukowych w zakresie badań środowiskowych.
W konferencji wzięli udział przedstawiciele Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej
w Lublinie, Lubelskiej Izby Rolniczej, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz pracownicy Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. Spotkanie miało na celu przybliżenie zagadnień dotyczących wpływu właściwości gleby na ich waloryzację, w kontekście prac prowadzonych nad wyznaczeniem obszarów ONW w Polsce oraz możliwości wykorzystania informacji o właściwościach gleb w praktyce nawożenia i nawodnień.
Zgodnie z programem poszczególni prelegenci przedstawili kwestie dotyczące:
- Programu Wieloletniego IUNG-PIB jako płaszczyzny współpracy z doradztwem rolniczym - prof. dr hab. Stanisław Krasowicz IUNG-PIB,

- Międzynarodowe działania w zakresie ochrony gleb - Bożena Smreczak IUNG-PIB,

- Europejskie i światowe metody waloryzacji gleb - Artur Łopatka IUNG-PIB,

- Waloryzacja gleb w Polsce i Mapa Glebowo Rolnicza - Jan Jadczyszyn IUNG-PIB,

- Monitoring właściwości gleb użytkowanych rolniczo - Bożena Smreczak IUNG-PIB,

- Pomiary właściwości gleb na polu metodami spektrofotometrycznymi - Guillaume Debaene IUNG-PIB,
- Retencyjne właściwości gleb - Jacek Niedźwiecki IUNG-PIB,

- Optymalizacja nawodnień i nawożenia dla gleb i upraw – Rafał Wawer IUNG-PIB.

5 grudnia nieprzypadkowo został wybrany na datę konferencji, ponieważ z inicjatywy Międzynarodowej Unii Towarzystw Gleboznawczych oraz organizacji Global Soil Partnership dzień ten został wybrany na światowy Dzień Gleby.  Wspomniana powyżej organizacja skupia swoje działania wokół uświadomienia potrzeby zrównoważonego gospodarowania glebami organizując konferencje, wydając publikacje, czy też powołując międzynarodowych ekspertów, którzy opracowali program działania Global Soil Partnership poświęcony polepszeniu procesu zarządzania zasobami glebowymi w skali międzynarodowej, regionalnej i krajowej. Jej sukcesem było uwzględnienie  zagadnień glebowych, w celach zrównoważonego Rozwoju ONZ w perspektywie do 2030 r.

Z uwagi na fakt, iż nieodpowiednie praktyki rolnicze i niewłaściwe wykorzystanie środowiska mogą prowadzić do zanieczyszczenia gleby, wyczerpywania składników odżywczych dla roślin, zakwaszania gleby, obniżania zawartości materii organicznej istotne jest włączenie zasad ochrony gleb, kontroli ich jakości do Wspólnej Polityki Rolnej i działań w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Nie bez znaczenia jest też wprowadzenie instrumentów zachęcających do świadczenia usług na rzecz środowiska, jak również wsparcia finansowego dotyczącego nakładów poniesionych w związku z wypełnianiem bardziej restrykcyjnych norm środowiskowych. Kwestie dotyczące zachowania równowagi pomiędzy ochroną środowiska
a interesami działalności rolniczej wymagają jeszcze dużo pracy i zaangażowania, a organizacja spotkań umożliwiających dialog pomiędzy stronami, korzystnie przyczynia się do zrównoważonego gospodarowania glebami.