W nowoczesnej uprawie roli obserwuje się przechodzenie z metod klasycznych do uproszczonych takich jak uprawa bezorkowa tzn.; powierzchniowa, zerowa i siew bezpośredni. Powodem tych zmian są względy ekonomiczne i przyrodnicze. W dniach 7-8.11.2017 r. Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli zorganizował seminarium „Nowoczesne technologie uprawy roli jako innowacyjne wyzwania dla rozwijających się gospodarstw”.

Seminarium było jedną z operacji realizowaną w ramach Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2016-2017 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR). Celem niniejszej operacji było zapoznanie uczestników seminarium z funkcjonowaniem sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich, zagadnieniem innowacji w rolnictwie, możliwościami praktycznego zastosowania przedstawianych rozwiązań, nawiązanie kontaktów i współpracy pomiędzy potencjalnymi uczestnikami przyszłych grup operacyjnych oraz przedstawienie dobrych praktyk w zakresie wdrażania innowacji w gospodarstwach zajmujących się produkcją roślinną.

Pierwszy dzień seminarium poświęcony był tematyce rolnictwa precyzyjnego oraz uproszonych technik uprawy roli w gospodarstwach rolnych. Pan Kamil Szymańczak z firmy Kamrol zaprezentował najnowsze rozwiązania firmy Ag Leader.

Z kolei dr hab. Janusz Smagacz prof. nadzwyczajny z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach, przedstawił różne techniki uprawy roli na przykładzie wybranych gatunków roślin. W rolnictwie zrównoważonym promuje się tzw. konserwującą (zachowawczą) uprawę roli, której celem jest wzrost żyzności gleby przy mniejszych nakładach, bez ujemnego wpływu na plonowanie roślin, z uwzględnieniem ochrony środowiska przyrodniczego.

Drugiego dnia seminarium uczestnicy mieli możliwość zobaczenia w gospodarstwie pana Henryka Pawelca w miejscowości Chmiel Kolonia, sposób pobierania próby glebowej przy użyciu zestawu nawigacyjnego GPS z wcześniej przygotowaną mapą do poboru oraz automatu hydraulicznego zamieszczonego na małym i lekkim samochodzie terenowym. Gospodarz dysponuje również odpowiednim parkiem maszynowym przystosowanym do uprawy bezorkowej,  w całym ponad 100 hektarowym gospodarstwie.

Działalność Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich ma zapewnić szybszy transfer wiedzy z nauki do praktyki rolniczej. Może przyczynić się do wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań w agrotechnice roślin uprawnych, w tym w zakresie postępu w uprawie roli i technice siewu. Również działanie „Współpraca” oraz funkcjonowanie grup operacyjnych daje możliwości wypracowania nowych rozwiązań do wdrożenia w praktyce.

Małgorzata Seroka

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Projekt opracowany przez Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich

Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014- 2020

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

- Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi