Co oznacza tajemniczy skrót JPK _VAT, jaki jest cel jego wdrożenia i kogo będzie dotyczył - to tylko niektóre z zagadnień omawianych podczas konferencji, która odbyła się w dniu 29 listopada 2017 r. w LODR w Końskowoli. Konferencja powstała z inicjatywy specjalistów z Działu Ekonomiki i Zarządzania Gospodarstwem Rolnym LODR.

Wykłady przeprowadzili pracownicy Urzędu Skarbowego w Puławach, Oddziału Regionalnego KRUS w Lublinie i Placówki Terenowej KRUS w Puławach. Konferencję otworzył Sławomir Plis – dyrektor LODR w Końskowoli witając prelegentów, rolników i doradców.

 Inspiracją do organizacji spotkania było zapoznanie uczestników z najnowszymi przepisami podatkowymi oraz ubezpieczeniami społecznymi rolników, zaś tematem wiodącym - Jednolity Plik Kontrolny.

Prelegenci z Urzędu Skarbowego w Puławach - Michał Lesicki i Krystyna Pomorska w interesujący i przystępny sposób przedstawili referat na temat Jednolitego Pliku Kontrolnego.  JPK zawiera informacje o operacjach gospodarczych za dany okres. Ma postać elektroniczną, więc złożyć go można wyłącznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Został wprowadzony przez Ministerstwo Finansów z kilku powodów, z których jeden z najważniejszych to konieczność uszczelnienia systemu podatkowego w Polsce. Chodzi o wyeliminowanie nieuczciwych przedsiębiorców, wprowadzającymi do obrotu towar po zaniżonych cenach, przez których podatnicy prawidłowo wypełniający swoje obowiązki mają problem z utrzymaniem konkurencyjnych cen. Wykładowcy wspomnieli o tzw. karuzeli podatkowej i pustych fakturach, dzięki którym przestępcy podatkowi corocznie okradają nasze państwo na kilkadziesiąt miliardów złotych. Zmiana przepisów podatkowych oraz wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) ma na celu ograniczyć przestępczość gospodarczą, ułatwi funkcjonowanie organów podatkowych, zmniejszy lukę podatkową VAT i koszty poboru podatków oraz umożliwi urzędom skarbowym automatyczną ocenę sytuacji przedsiębiorstwa i ryzyko zagrożeń.

Najistotniejsza zmiana, która będzie dotyczyła rolników składających deklaracje VAT-7 lub VAT-7K jest taka, że od 1 stycznia 2018 r. będą mieli dodatkowy obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT. Swój rejestr sprzedaży i zakupów VAT będą przesyłać do resortu finansów jako Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb VAT (JPK_VAT). JPK rolnicy przesyłać będą w okresach miesięcznych niezależnie od składania deklaracji – mogą nadal składać deklarację kwartalną, choć mimo wszystko JPK będzie przekazywać wyłącznie w okresach miesięcznych. Pierwszy okres rozliczeniowy to styczeń 2018 r., a więc pierwszy termin obligatoryjny złożenia JPK przez rolników upływa w dniu 25 lutego 2018 r. 

Możemy w tym miejscu zaznaczyć, że rolnikom, którzy podpisali z LODR umowę na rozliczanie podatku VAT, doradcy będą przesyłać pliki JPK zgodnie z najnowszymi przepisami.

Istotne zagadnienia związane z ubezpieczeniem społecznym rolników oraz emeryturami rolniczymi przedstawił Artur Komor z OR KRUS w Lublinie. Omówił również podstawowe obowiązki rolnika rozpoczynającego bądź już prowadzącego działalność gospodarczą oraz planującego zatrudnić pracownika.

Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymali informacje dotyczące planowania finansowego i ubezpieczeń w rolnictwie, które przedstawił Rafał Białek oraz Karol Nowak.

Choć zapowiedziana tematyka konferencji do łatwych nie należała, to zgromadziła liczne, bo ponad 70-osobowe grono zainteresowanych słuchaczy, zarówno rolników, jak i doradców. Wysoki poziom merytoryczny wykładów, zwrócenie uwagi na bardzo ważne aspekty oraz uzyskanie konkretnych praktycznych wskazówek z pewnością pozwoli wszystkim uczestnikom na pewniejsze i sprawniejsze poruszanie się w świecie trudnych i skomplikowanych przepisów.

 

Agata Kamińska