Dzięki szkoleniu zorganizowanemu przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Poznaniu doradcy naszego Ośrodka zapoznali się z najnowszymi i najważniejszymi zagadnieniami dotyczącymi wykorzystania pasz objętościowych w żywieniu krów mlecznych.

W cyklu wykładów, zostały omówione m.in. zagadnienia wykorzystania trwałych użytków zielonych, zagadnienia oceny i planowania żywienia na podstawie raportów wynikowych PFHBiPM, a także metody konserwacji pasz objętościowych.

Na szkoleniu szczególnie podkreślano rolę wypasu w żywieniu krów mlecznych. Walory pro zdrowotne wypasu dla zwierząt oraz dla konsumentów mleka są niezaprzeczalne. Między innymi wypas wpływa na zwiększenie zawartości CLA (substancje mające właściwości przeciwutleniające, przeciwmiażdżycowe, przeciwnowotworowe i przeciwcukrzycowe) w tłuszczu mlekowym, a także poprawia smakowitość mleka. Wykładowcy wykazali, że wartościowe pastwisko z wsiewkami motylkowych drobnonasiennych może być alternatywą dla stosowania kukurydzy i soi w żywieniu krów mlecznych. Możliwości wykorzystania pasz objętościowych i poprawę ich jakości uzyskuje się stosując prawidłową pratotechnikę - czyli odpowiednie nawożenie, zbiór i konserwację.

Drugi dzień szkolenia odbył się na terenie gospodarstwa demonstracyjnego CDR W Poznaniu - PRH „GAŁOPOL” Spółka z o.o. Przedstawiono działalność przedsiębiorstwa, oraz szereg nowinek technologicznych dotyczących hodowli, utrzymania stada, żywienia, systemu udojowego i ciekawe rozwiązania w budownictwie inwentarskim. Na terenie gospodarstwa wprowadzano m.in. boksy dla cieląt w systemie Pen – penboksy, łatwe w instalacji, bez konieczności mocowania do podłoża. Odchowalnię cieląt oraz separator - urządzenie wykorzystujące gnojowicę do produkcji separatu. Powstały produkt wykorzystywany jest do ścielenia legowisk jako alternatywa dla słomy.

Małgorzata Kochaniec