Jaki jest stan roślin ozimych przed nadchodzącym okresem niższych temperatur można było się dowiedzieć na szkoleniu, które przygotował dla naszych doradców agrotechnicznych Dział Technologii i Doświadczalnictwa LODR w Końskowoli. Poza warsztatami praktycznymi na polu szkolenie obejmowało również zagadnienia dotyczące monitoringu jaki przeprowadzają agrotechnicy w okresie żniwnym.

Część praktyczna szkolenia odbyła się na Polu DW w Pożogu II. Zaprezentowano doświadczenie z regulacją pokroju rzepaku, doświadczenie z różnymi systemami uprawy gleby oraz  doświadczenia odmianowe ze zbożami i rzepakiem. Poza tym omówiono tegoroczne problemy w uprawie ozimin oraz jesienną ochronę przed agrofagami. W połowie listopada rzepak ozimy na naszych obiektach znajduje się (średnio) w fazie 8-10 liści. Na niektórych roślinach zaobserwowano uszkodzenia spowodowane przez śmietkę kapuścianą, miniarkę kapuściankę. Część roślin wykazywała pierwsze objawy porażenia suchą zgnilizna kapustnych. Obecnie rośliny na plantacji zbóż ozimych znajdują się w fazie początku krzewienia. Obserwacje polowe wykazały, że zboża mimo nieco opóźnionego terminu siewu wchodzą w okres  zimowy w dość dobrej kondycji. Szkolenie praktyczne przeprowadził główny specjalista ds. zbóż i rzepaku – Krzystof Kurus.

Na spotkaniu podsumowaliśmy również doświadczenia z ziemniakami wykonywane w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego (PDO). Plonowanie ziemniaków jadalnych i skrobiowych na naszym polu omówił Mariusz Kupisz – specjalista ds. roślin okopowych. Więcej informacji na temat plonowania ziemniaków i wyników naszych doświadczeń zamieścimy wkrótce na naszej stronie internetowej w odrębnej informacji.

Doradcy zapoznali się z pomysłem utworzenia w gronie agrotechników grupy eksperckiej (ang. think tank), którego jednym z zadań będzie pogłębianie relacji pomiędzy doradcami, ekspertami z różnych środowisk naukowych i rolnikami innowatorami. Celem będzie implementacja do praktyki nowoczesnych rozwiązań lub usprawnienie istniejących. Chcemy, aby efektem działania utworzonej grupy było zdiagnozowanie, a następnie przekazywanie nauce i biznesowi istotnych problemów agrotechnicznych do rozwiązania. Oprócz sygnalizacji grupa zajmowałaby się ich rozwiązaniem, poszukiwaniem nowości i różnymi działaniami edukacyjnymi np. zorganizowaniem wyjazdu szkoleniowego.

Oprac. Dariusz Krzywiec i Krzysztof Kurus