Z dniem 1 stycznia 2017 roku weszły w życie przepisy Ustawy z dnia 16 listopada 2016r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników (Dz.U.poz.1961). Dotyczą one sprzedaży w ramach rolniczego handlu detalicznego.

Rolniczy handel detaliczny umożliwia rolnikom sprzedaż  produktów pochodzących z ich własnych gospodarstw oraz stwarza korzystniejsze możliwości rozwoju produkcji i sprzedaży konsumentom finalnym.

Rolnicy, ogrodnicy, sadownicy i hodowcy mogą sprzedawać wytwarzaną a przez siebie żywność w całości lub w części z własnej uprawy, hodowli lub chowu.

Rolnicy w ramach rolniczego handlu detalicznego mogą sprzedawać:

  • surowce pochodzenia roślinnego (zboża, owoce, warzywa, zioła),
  • zwierzęcego (jaja, miód, surowe mleko, śmietanę),
  • przetworzoną żywność, np.: chleby, oleje, dżemy, soki, przetwory z owoców, warzyw, grzybów, zbóż,
  • przygotowane posiłki takie jak: pierogi, kopytka, kluski śląskie, knedle z owocami, placki ziemniaczane i inne.

Ten rodzaj handlu dopuszcza również produkcję i przetwarzanie żywności pochodzenia zwierzęcego, np. rozbiór, krojenie i mielenie mięsa, a także produkcja produktów mięsnych, mlecznych, rybnych, jajecznych.

Ilość produktów roślinnych lub zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu, użytych do produkcji danego produktu ma stanowić co najmniej 50% składu tego produktu, z wyłączeniem wody. Wszystkie produkty mają jednak limity dopuszczalnej sprzedaży określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 16 grudnia 2016r. w sprawie maksymalnej ilości żywności zbywanej w ramach rolniczego handlu detalicznego oraz zakresu i sposobu jej dokumentowania.

Przy obrotach do 20 tys. zł rocznie sprzedaż prowadzona w ramach rolniczego handlu detalicznego jest zwolniona od podatku ( pow. 20 tys. rolnik płaci 2% podatku ryczałtowego).

 

Sprzedaż w ramach rolniczego handlu detalicznego może być prowadzona bezpośrednio w miejscu wytworzenia, na targach, kiermaszach, festynach, a także przez Internet. W celu realizacji sprzedaży drogą internetową powstała bezpłatna platforma internetowa
e-targowica.pl.

Zasady działania platformy internetowej e-targowica.pl:

  1. Platforma przygotowuje i obsługuje portal targowicy elektronicznej służący do ekspozycji towarów i przyjmowania zamówień, wszystkie prowadzone w niej akcje są bezpłatne.
  2. Platforma przekazuje zebrane zamówienia dla producentów celem realizacji.
  3. Wystawcy realizują zamówienia bezpośrednio z zamawiającymi w sposób określony na stronie zamawianego produktu.

 

Platforma oferuje pomoc m.in. w zgłoszeniu do PIW, wstawianiu produktów na stronę, przygotowaniu etykiet, zaopatrzeniu w opakowania (słoiki, pudła), prowadzeniu ewidencji sprzedaży.

Aby opublikować ogłoszenie o sprzedaży towaru ma platformie internetowej e-targowica.pl wystarczy posiadać telefon komórkowy bądź komputer z podłączony do Internetu oraz pocztę elektroniczną. Platforma umożliwia także sprzedaż produktów drogą korespondencyjną.

 

Więcej informacji na temat działania platformy oraz sposobu dołączenia do rolniczego handlu detalicznego w Internecie znajduje się w załączonych plikach oraz na stronach:

Kontakt:

Strona internetowa: www.e-targowica.pl

Adres alternatywny: www.irhd.pl (Internetowy Rolniczy Handel Detaliczny)

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tel.: 518 179 101