W dniu 7 lutego 2023 r. w LODR w Końskowoli została przeprowadzona wideokonferencja pt.: „Rachunkowość w gospodarstwie rolnym” organizowana przez Dział Ekonomiki i Zarządzania Gospodarstwem Rolnym. W konferencji wzięło udział blisko 100 rolników.

Celem zainicjowanego przedsięwzięcia było zwiększenie świadomości rolników w zakresie rachunkowości w gospodarstwie rolnym, bowiem coraz częściej informacje o kosztach i opłacalności produkcji wykorzystywane są przez rolników do właściwej oceny dotychczasowych działań i racjonalnego planowania dalszego rozwoju własnych gospodarstw. Wiedza dotycząca prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i rozchodów jest niezbędna rolnikom korzystających z działań inwestycyjnych takich jak m.in. „Restrukturyzacja małych gospodarstw”, „Młody Rolnik”, czy „Modernizacja gospodarstw rolnych”.

Wideokonferencję otworzył z-ca Dyrektora LODR w Końskowoli p. Waldemar Banach. Pierwsze z wykładów przeprowadzili specjaliści z Działu Ekonomiki. P. Ewelina Raczyńska  zapoznała uczestników wideokonferencji z historią rachunkowości oraz korzyściami, jakie wynikają z prowadzenia ewidencji przychodów i rozchodów w gospodarstwie rolnym. Następnie p. Agnieszka Juszczuk zaprezentowała zagadnienia dotyczące rachunkowości PL FADN. Rangę wydarzenia podkreślała obecność online p. Ireneusza Gradki z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie O/Radom, który zapoznał rolników z narzędziem do oceny ekonomicznej gospodarstw rolnych oraz zaprezentował jedną z możliwości prowadzenia ewidencji przychodów i rozchodów w opracowanej przez siebie aplikacji dostępnej na stronie internetowej CDR Brwinów. Przedstawił również najważniejsze informacje dotyczące prowadzenia ewidencji w gospodarstwie rolnym na potrzeby działań „Młody Rolnik” i „Restrukturyzacja małych gospodarstw”.

Ostatni z wykładów dotyczył aktualnych przepisów w zakresie ubiegania się o dopłaty bezpośrednie, omówiono m.in. zasady warunkowości oraz ekoschematy jako nowy element płatności bezpośrednich, które pojawią się od 2023 r. Mają one za zadanie premiowanie realizacji praktyk korzystnych dla środowiska, klimatu oraz dobrostanu zwierząt. Ich wprowadzenie jest związane z nowym planem Wspólnej Polityki Rolnej.

Martyna Dados