Kolejny rok prac polowych i doświadczeń prowadzonych na polu Doświadczalno- Wdrożeniowym Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli dobiegł końca. W sezonie 2021/2022 w uprawie zbóż i rzepaku prowadzone były m. in.: kolekcje odmian, doświadczenia z techniką siewu, uprawą bezorkową, wsiewkami roślin bobowatych oraz terminami i normami wysiewu. Testowane były również nowe preparaty oraz całe technologie związane z ochroną roślin i nawożeniem.  Dodatkowo w uprawie pszenicy ozimej prowadzono ścisłe doświadczenie w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego.

Przebieg warunków pogodowych w okresie całego sezonu wegetacyjnego był na ogół korzystny. Dobre warunki wilgotnościowe w okresie jesieni oraz łagodna zima nie powodowała strat roślin. W okresie wegetacji wiosennej problemem mogły okazać się kilkukrotne okresy bezdeszczowe, które wystąpiły w maju (faza strzelania w źdźbło zbóż, kwitnienie rzepaku ) oraz w czerwcu (faza  początku nalewania ziarna). Mimo to rośliny na naszym polu dość dobrze przetrwała ten czas, głównie ze względu na prawidłową agrotechnikę oraz dobre właściwości retencyjne gleby. W związku z tym plony większości gatunków były na bardzo wysokim poziomie. Jakość zebranego ziarna również znacznie przewyższała wyniki uzyskane w poprzednich latach.

Przygotowaliśmy dla Państwa szczegółowe sprawozdania z tych prac. Zachęcamy do zapoznania się z pełnym opisem technologii oraz wynikami plonowania oraz jakości tych gatunków. Sprawozdania zostały zamieszczone w zakładce Nasze Obiekty => Pole =>Doświadczalnictwo=> Doświadczenia 2022 (przejdź do zakładki). 

Krzysztof Kurus

doświadczenia z pszenicą ozimą na polu DW w Pożogu II

pielęgnacja ściężek przejazdowych na doświadczeniach z rzepakiem ozimym

zabiegi ochrony roślin na kolekcji żyta i jęczmienia ozimego

zbiór zbóz jarych na polu DW w Pożógu II