Logo: Unii Europejskiej, SIR, KSOW, PROW 214-2020„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.” 
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej 
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

W dobie poszukiwań smaku i tożsamości kulinarnej jagnięcina jest w istocie produktem, nad którym warto się pochylić. Jej pozycja w Polsce jest jednak mocno niszowa. Baranina i jagnięcina wyróżniają się cennymi wartościami odżywczymi, atrakcyjnym smakiem oraz prozdrowotnym działaniem na organizm. Dziś coraz więcej społeczeństwa interesuje się prozdrowotną żywnością, a baranina i jagnięcina posiada te cechy i jest najzdrowszym mięsem dostępnym w naszym kraju.

W ostatnich latach w Polsce podejmowane są działania mające na celu zwiększenie pogłowia owiec. Jednym ze sposobów zgodnych ze światowymi trendami są programy ochrony wybranych ras zwierząt, zagrożonych wymarciem w związku z intensyfikacją i specjalizacją produkcji oraz hodowlą wyłącznie zwierząt wysokowydajnych. Są to przede wszystkim stare, rodzime rasy zwierząt hodowlanych, stanowiące obecnie bardzo często niewielkie populacje, chętnie utrzymywane w gospodarstwach ekologicznych.

Uświadomienie i promocja walorów jakościowych produktów z ras rodzimych,  zainteresowanie przetwórstwem oraz zainicjowanie krótkiego łańcucha dostaw to główny cel warsztatów „Jagnięcina i baranina - efektywne wykorzystanie potencjału hodowlanego rodzimych ras”, które zorganizował Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie. Warsztaty odbyły się 26 maja 2022 r. w pracowni gastronomicznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie Wydział Nauk o Żywności i Biotechnologii.

Warsztaty prowadzili – ekspert kulinarny, pomysłodawca szlaku kulinarnego Niech Cię Zakole p. Piotr Lenart oraz p. Błażej Mirota zastępca szefa kuchni w Pałacu Ostromecko. W warsztatach uczestniczyli rolnicy, hodowcy owiec, przetwórcy, właściciele kwater turystycznych, osoby zainteresowane tematyką, z terenu województwa lubelskiego. W pracowni gastronomicznej uczestnicy poznali tajniki przygotowania przepysznego pieczonego udźca jagnięcego, steków z udźca i antrykotu, pierogów z farszem podrobowym, zupy cytrynowej na wywarze, wątróbki z jabłkami oraz innych potraw godnych królewskich stołów.

Wysoka jakość surowca rodzimych ras owiec  w połączeniu z umiejętnością efektywnego przetwarzania tuszek, odwołującego się do tradycji i dziedzictwa kulinarnego, stanowi atut umożliwiający zyskanie przewagi rynkowej zarówno przez hodowców zwierząt i przetwórców. Dlatego też uczestnicy warsztatów doskonalili swoje umiejętności i pogłębili wiedzę z zakresu przygotowania i przetwarzania mięsa jagnięcego i baraniego pod czujnym okiem ekspertów.

W części wykładowej p. Piotr Lenart opowiedział o dziedzictwie kulinarnym województwa kujawsko-pomorskiego, opartym na lokalnych produktach, wśród których króluje słynna gęsina, jagnięcina czy śliwka z Doliny Śliwki. „Niech Cię Zakole” to szlak kulinarno-turystyczny wzdłuż doliny Wisły, gdzie rozciągają się piękne i malownicze tereny naszego kraju z bogactwem regionalnych kulinariów. Produkty „Niech Cię Zakole” można obejrzeć i dotknąć w zagrodach hodowlanych, edukacyjnych i integracyjnych, uczestnicząc w pokazach i warsztatach kulinarnych i rękodzielniczych. Na zamówienie organizowana jest kuchnia objazdowa, pikniki, biesiady, uczty tematyczne, warsztaty i quizy kulinarne – live cooking. Szlak tworzą pasjonaci, którzy dzielą się tym co najlepsze, swoim własnym lokalnym produktem.

Na temat efektywnego wykorzystania potencjału hodowlanego rodzimych ras owiec i kóz mówił prof. dr hab. Andrzej Junkuszew. Jagnięcina z Lubelszczyzny to przede wszystkim wyśmienity smak, którego tajemnica kryje się z tradycyjnym utrzymaniu wyjątkowych ras, odpornych na trudne warunki geograficzne takich jak: owca uhruska, bcp czy też scp. Jej wyśmienity smak i doskonała jakość to także rezultat sposobu utrzymania i żywienia zwierząt.

Z kolei dr hab. Dariusz Stasiak, prof. uczelni zachęcał uczestników do przetwarzania i efektywnego wykorzystania surowca. Kulinarne zagospodarowanie tuszki i organizowanie krótkich łańcuchów dostaw pozwala obniżyć koszty i zyskać na jakości.

Spotkanie, obfitujące w praktyczne informacje podane w przystępny sposób podczas wykładów i warsztatów technologiczno-gastronomicznych, było okazją do nawiązania kontaktów, wymiany doświadczeń i zainteresowania mniej popularnymi rodzimymi rasami zwierząt.

Relacja z warsztatów  https://www.youtube.com/watch?v=SqZgvK2zUNE

Małgorzata Seroka

Kotleciki z jagnięciny

wspólne zdjęcie uczestników warsztatów

Prowadzący warsztaty Piotr Lenart i Błażej Mirota

Prowadzący warsztaty Piotr Lenart

Przygotowywanie produktów do potraw

Rozmowy uczestników warsztatów

Uczestnicy podczas warsztatów

Uczestnicy podczas wykładu Piotra Lenarta

Uczestnicy podczas wykładu

Uczestnicy podczas zajęć praktycznych

Uczestnicy warsztatów słuchają prowadzących

Uczestnicy warsztatów