Przyjemnie jest patrzeć, jak pszczoły wychodzą z ula i odlatują w poszukiwaniu kwitnących roślin. Należy ułatwić im to zadanie i zapewnić pożytki jak najbliżej pasieki, aby nie traciły energii na długi lot. Dobierając rośliny, trzeba zwrócić uwagę na to, co już mamy w najbliższej okolicy i kiedy kwitnie. Konieczne jest takie uzupełnienie roślin, aby nie skazać rodzin pszczelich na okres bezpożytkowy. Najczęściej występuje on po zakończeniu kwitnienia lipy (jeśli oczywiście w pobliżu nie pojawią się kwitnące poplony, o czym dowiemy się dopiero w lipcu). Pszczelarz musi wziąć pod uwagę taką ewentualność i odpowiednio wcześnie zaplanować stosowne działania.

W tym celu powinien zasiać lub nasadzić rośliny miododajne na terenie własnego gospodarstwa pasiecznego lub przewieźć rodziny pszczele (jeśli prowadzi pasiekę wędrowną) w okolicę, gdzie takowe pożytki już kwitną. Pszczoły chętnie zainteresują się poniżej wskazanymi roślinami - podaję tylko niektóre przykłady (opracowane na podstawie: Zbigniew Kołtowski: Wielki atlas roślin miododajnych)


Ewodia aksamitna - (drzewo rośnie do 15 m) około 1 sierpnia rozpoczyna kwitnienie, które trwa ponad 30 dni.  W naszym klimacie drzewo najchętniej oblatywane przez pszczoły.  Wydajność miodowa 10-letniej plantacji wynosi ok. 200 kg/ha.


Winobluszcz trójklapowy - rozpoczyna kwitnienie w pierwszej dekadzie sierpnia, kończy w pierwszej dekadzie września. Wydajność miodowa 200-300 kg/ha, bardzo chętnie pszczoły pozyskują z tej rośliny nektar i pyłek.


Wrzos zwyczajny
- na drugą dekadę sierpnia przypada początek kwitnienia, trwającego 4-5 tygodni. Maksymalna wydajność miodowa 120 kg/ha, lecz średnia to tylko 50 kg/ha  Pszczoły zbierają na wrzosowisku nektar i pyłek. Miód ten charakteryzuje galaretowata konsystencja i jest najlepszy spośród nektarowych.


            Kwitnące pastwiska pszczele umożliwiają naszym owadom zbiór nektaru i pyłku (podstawowego pokarmu białkowego)- produktów niezbędnych do zapewnienia pszczołom dobrej kondycji. Zbudowanie ciała tłuszczowego potrzebne jest do prawidłowej zimowli i wiosną warunkuje rozwój rodziny, a co za tym idzie,  wychowanie i pracę nowych pokoleń pszczół, które podtrzymują życie w swoim ulu. Należy jednak pamiętać, że nadmierne przedłużanie sezonu jesiennego może doprowadzić do niepożądanych skutków. Pszczoły zbieraczki łatwo giną w polu przy zbyt późnym pożytku i tym samym osłabiana jest cała ich rodzina.
            Z obserwacji wynika, że zaniechano siewu wielu gatunków roślin - niegdyś powszechnie uprawianych przez rolników.  Natomiast dziko rosnące rośliny miododajne zostały zniszczone przez chemiczne środki zwalczania chwastów. Występujące w środowisku naturalnym braki można zrekompensować. Dobrym rozwiązaniem są wieloletnie pasy kwietne, które mogą stanowić również niepowtarzalną bazę pożytkową.

 

Przykładowe rośliny do pasa kwietnego

(opracowane na podstawie: Zbigniew Kołtowski: Wielki atlas roślin miododajnych)

l.p.

roślina

zbliżony okres kwitnienia

wydajność w kg/ha

1

Mniszek pospolity

koniec kwietnia -  głównie maj

miodowa 20

pyłkowa 260

2

Jasnota biała

3 dekada kwietnia - całe lato

miodowa do 200

pyłkowa 20-60

3

Chaber górski

maj – po cięciu i w sierpniu

miodowa  300

4

Rdest wężownik

3 dekada maja – 3 do 4 tygodni

miodowa 350

pyłkowa 40

5

Szałwia łąkowa

2 dekada maja - 2 dekada czerwca

miodowa 190

6

Mak wschodni

3 dekada maja - lipiec

pyłek wartościowy

7

Koniczyna biała

3 dekada maja – całe lato

miodowa 100

pyłkowa 30

8

Sparceta siewna

3 dekada maja – 3 dekada czerwca

miodowa 180

pyłkowa 60

9

Żeleżniak bulwiasty

3 dekada maja – ok. 5 tygodni

miodowa 500

10

Czyściec prosty

początek czerwca - sierpień

miodowa do 500

11

Chaber bławatek

15 czerwca – lipiec / sierpnia

miodowa 350

pyłkowa 60

12

Żmijowiec zwyczajny

1 dekada czerwca – 5 tygodni

miodowa 400

pyłkowa 70-80

13

Facelia błękitna

1 dekada czerwca – trwa 4-6 tygodni (zależy od terminu siewu)

miodowa 300

pyłkowa 180

14

Szałwia okręgowa

2 dekada czerwca - trwa 6 tygodni

miodowa 300

pyłkowa 40

15

Kocimiętka naga

2 dekada czerwca - trwa 5 tygodni

miodowa 800

pyłkowa 50

16

Serdecznik pospolity

3 dekada czerwca - trwa 5 tygodni

miodowa 400-500

pyłkowa 45

17

Gryka zwyczajna

początek lipca - trwa 7 tygodni

miodowa 300

pyłkowa 25

18

Koniczyna perska

Przełom czerwca i lipca - trwa  6 tygodni

miodowa 100

19

Dalina zmienna

2 dekada lipca - wrzesień

miodowa 180

20

Mięta długolistna

2 dekada lipca – koniec sierpnia

miodowa 400-600

21

Niecierpek gruczołowaty

3 dekada lipca - październik

miodowa do 700

pyłkowa 400

 

Podsumowując warto nawiązać do pierwszego zdania: jeszcze przyjemniej jest patrzeć na pszczoły powracające do ula z zebranym wziątkiem, aby zapewnić byt swojej rodzinie.

LODR_Pasieka_56

Daniel Rusek