18 września mieliśmy zaszczyt gościć na Lubelszczyźnie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudę. Program wizyty obejmował spotkanie z Dyrekcją Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, wizyty w gospodarstwach rolnych oraz spotkanie dyskusyjne z sadownikami i Kołem Gospodyń Wiejskich. Podczas spotkania w LODR, którego uczestnikami byli również Wojewoda Lubelski Lech Sprawka oraz poseł na Sejm RP Krzysztof Szulowski, poruszano m.in. problem zwrotu majątku naszej firmy.

Minister rolnictwa oraz goście uznali, że przywrócenie normalnego gospodarowania na obiektach doświadczalno-wdrożeniowych i administracyjnych jest ważnym elementem procesu szkoleniowego rolników. Zwłaszcza że znajdujemy się w okresie wielu przemian wynikających ze zmian polityki rolnej UE.

W trakcie pobytu Pan minister zwiedził gospodarstwo państwa Jolanty i Sławomira Tupikowskich w Wólce Zdunkówce, w powiecie radzyńskim. Rolnik na około 200 ha uprawia zboża, rzepak, kukurydzę i soję. Jako jeden z pierwszych na terenie naszego regionu rozpoczął na taką skalę uprawę w technologii pasowej (strip-till). W gospodarstwie wprowadzane są innowacyjne technologie prośrodowiskowe z zakresu rolnictwa precyzyjnego, m.in. część nawożenia azotowego jest aplikowana na podstawie zasobności określanej z danych satelitarnych. Od tego roku gospodarstwo wprowadza także nowe maszyny, w tym rozsiewacz umożliwiający precyzyjne nawożenie NPK czy pielęgnację zasiewów w systemie strip-till. Ponadto rolnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie usług komunalnych utrzymania dróg. Innowacyjny charakter gospodarstwa został dostrzeżony w wielu konkursach. W tym roku państwo Tupikowscy zostali laureatami wojewódzkiego konkursu Agroliga 2021 w kategorii gospodarstwo rolne.

Kolejnym etapem wizyty Ministra Pudy było wręczenie odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa” Januszowi Wydrze. Rolnik ze Stasina posiada wielokierunkowe gospodarstwo rolne, w którym oprócz produkcji roślinnej prowadzi także chów koni i drobnego ptactwa. Od wielu lat współpracuje on z LODR w Końskowoli i korzysta z doradztwa naszych pracowników. Podczas spotkania z gospodarzem poruszono wiele zagadnień wynikających z prowadzeniem produkcji i dyskutowano o perspektywach rozwoju dla małych gospodarstw rolnych. Gospodarstwo państwa Wydrów zasłynęło w mediach m.in. z prowadzenia uprawy na gruntach położonych pośród nowo wybudowanych bloków mieszkalnych. Dwuhektarowa działka, na której mieszkańcy bloków mogą obserwować prace rolnicze, znajduje się na terenie osiedla Węglinek w Lublinie.

Na zakończenie wizyty Minister Puda udał się do gospodarstwa Krzysztofa Lejwody w Kosiorowie, w powiecie opolskim. Po zwiedzeniu gospodarstwa, w którym prowadzona jest m.in. produkcja jabłek, porzeczek i wiśni, spotkał się z sadownikami z gminy Łaziska. W trakcie spotkania z plantatorami jabłek poruszano zagadnienia niskich cen skupu i ubezpieczeń rolniczych. W tym roku w wielu gospodarstwach sadowniczych wystąpiły gradobicia. Minister obiecał rolnikom wsparcie w zakresie regulowania niskich cen skupu płodów i pomoc przy uzyskaniu rekompensat wynikających ze szkód powodowanych przez warunki atmosferyczne. Spotkaniu towarzyszyła degustacja lokalnych potraw, którą przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich, i występ zespołu ludowego z gminy Łaziska.

Minister i Dyrekcja LODR

Minister i Dyrekcja LODR

Minister MRiRW Grzegorz Puda, Poseł na Sejm RP Krzysztof Szulowski, Wojewoda Lubelski Lech Sprawka,  Dyrekcja LODR

Minister w gospodarstwie Jolanty i Sławomira Tupikowskich

Minister w gospodarstwie państwa Tupikowskich - maszyny do uprawy pasowej

Minister w gospodarstywie Państwa Tupikowskich

Minister w gospodarstwie państwa Wydrów

Minister w gospodarstwie Janusza Wydry

Minister w gospodarstwie Janusza Wydry - wręczenie odznaczenia - Załużony dla Rolnictwa

Minister w gospodarstwie Krzysztofa Lejwody w Kosiorowie - spotkanie z sadownikami

Minister w gospodarstwie sadowniczym - występ zespołu ludowego z Łazisk

Minister w gospodarstwie państwa Tupikowskich - wywiad dla mediów