Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli realizuje dwa innowacyjne projekty w ramach działania „Współpraca”, które dotyczą użytków zielonych. Pierwszym projektem jest „LODRON” – do monitorowania plonu pastwisk i stworzenia aplikacji komputerowej ułatwiającej zarządzanie wypasem bydła, a drugi projekt „Bazydrill” ma na celu budowę innowacyjnego siewnika do podsiewu użytków zielonych. Oba projekty wykorzystują najnowsze osiągnięcia i rozwiązania technologiczne wpisując się w rozwój tzw. rolnictwa precyzyjnego i przyczyniają się do większej dbałości o środowisko.

W LODRON-ie wykorzystujemy bezzałogowe statki powietrzne (drony), elektroniczne herbometry, kamery multispektralne i laser (lidar). Pomiary z tych urządzeń posłużą nam do stworzenia i do funkcjonowania aplikacji internetowej, która wskaże rolnikowi jaki jest aktualny plon na pastwisku, ile zwierząt można na nim wykarmić i przez jaki czas.

Pozwoli to m.in:

 - utrzymać odpowiednią i bardziej stabilną jakość paszy w sezonie pastwiskowym,

- ułatwi podejmowanie decyzji przy konserwacji nadmiaru paszy wyprodukowanej na pastwisku.

- oszacuje zaspokojenie potrzeb pokarmowych bydła w odniesieniu do zapotrzebowania zwierząt na suchą masę,

-  na większe wykorzystanie potencjału produkcyjnego pastwisk jako źródła paszy produkowanej bez użycia pestycydów i o właściwej strukturze, zdrowej bo bogatej w zioła i motylkowate.

Dzięki wynikom pomiaru plonu aplikacja ułatwi bilansowanie żywienia bydła. Szersze wprowadzenie wypasu w gospodarstwach to również dbałość o kondycję zwierząt, o zachowanie próchnicy w glebie, zmniejszenie koncentrowania odchodów w gospodarstwie i czystsze powietrze. Zwierzęta żywione na pastwisku rzadziej chorują na choroby metaboliczne, mają mniej problemów z rozrodem, wymionami i motoryką.

W ramach projektu przygotujemy również aplikację służącą szacowaniu szkód łowieckich w uprawach kukurydzy i na użytkach zielonych.

Więcej informacji o projekcie:  www.lodron.lodr.konskowola.pl

 Rys. 1 Dron z lidarem i herbometr wykorzystywane podczas obserwacji w projekcie LODRON (fot. D. Krzywiec).

 

Kolejnym działaniem w którym uczestniczy LODR w Końskowoli jest projekt realizowany przez konsorcjum „BAZYDRILL”. Projekt jest wynikiem współpracy z Panem Zygmuntem Babińskim – konstruktorem i przedsiębiorcą z Podlasia. W konstruowanej maszynie do siewu bezpośredniego (podsiewu użytków zielonych) wykorzystywane są nowe, opatentowane redlice, rozwiązania wstępnie kondycjonujące ruń łąkową przed  podsiewem (wyczesywarka martwych części darni), skrzynia do wysiewu nawozów, mieszalnik do nasion umożliwiający m.in. samodzielne przygotowania mieszanki podsiewowej. Ponadto w celu większej precyzji siewu wykorzystywany jest system geopozycjonowania podczas pracy – GPS, do kontroli trakcji.

Metoda podsiewu ma ogromne znaczenie dla ochrony gleb organicznych przed degradacją i utrzymania właściwego poziomu próchnicy w glebach mineralnych. Jest metodą również tańszą, bo nie stosuje się tu orki, ogranicza się przejazdy po użytku i stosuje się obniżone normy wysiewu nasion.

Więcej informacji o projekcie - na stronie www.lodr.konskowola.pl .

Redlice w siewniku do podsiewu, projekt – Bazydrill. (fot. Z. Babiński)

 Dariusz Krzywiec