Przedstawiamy Państwu wyniki Naszych obserwacji, które dotyczą plonowania mieszanek traw i bobowatych (z lat 2018-2020). Informacje o mieszankach i odmianach znajdujących się w ofertach handlowych firm nasiennych mogą być pomocne przy planowaniu obsiewu użytków zielonych z przeznaczeniem na paszę dla zwierząt. Kolekcja mieszanek traw i roślin bobowatych drobnonasiennych została założona w 2018 roku na polu doświadczalno-wdrożeniowym LODR w Końskowoli. W ramach kolekcji badaliśmy łącznie 26 obiektów. Wśród mieszanek znajdują się te polecane na użytkowanie kośne, pastwiskowe oraz kośno-pastwiskowe, na różne stanowiska od posusznych do wilgotnych.

Dodatkowo w kolekcji znajdowały się  poletka w siewie czystym obsiane odmianami lucerny siewnej i koniczyny łąkowej.  W tabeli 1 przedstawiono warunki prowadzenia badań - zasobność gleby i jej odczyn.

Tab. 1 Badania chemiczne gleby – zasobność w P2O5, K2O, Mg [w mg na 100 gleby] oraz odczyn gleby.

Klasa gleby

P2O5

K2O

Mg

pH

III a

28,6 - wysoka

22,5 -średnia

14,0 - wysoka

6,5 –optymalne

Stosowane nawożenie pod I pokos N - 18 kg/ha; P2O5 - 60 kg/ha; K2O – 90 kg/ha - w formie nawozu wieloskładnikowego. Po pokosie I, II, lub III wysiewano każdorazowo nawozy azotowe w dawce N - 30 kg/ha w formie saletry amonowej. Plon przeznaczano do zakiszania.

Na wykresach 1 i 2  poniżej podano wyniki plonowania z lat 2018-2020 [w t z.m./ha]. W roku założenia wyceniano plon jednego pokosu. W pozostałych latach oceniano plon z odpowiednio trzech i czterech pokosów. 

Mieszanki trawiaste

Najwyższe plony z 3 lat obserwacji uzyskano z mieszanek Luśka Premium (jest to mieszanka m.in. z udziałem festulolium, życic i odmian lucerny siewnej) oraz z mieszanki Country 2056 przeznaczonej do użytkowania kośnego na glebach mineralnych, z udziałem lucerny siewnej (3 odmiany lucerny)  i traw – kostrzewy łąkowej i tymotki łąkowej. Podobny wysoki plon sumaryczny uzyskano z mieszanki Krasula Premium – to mieszanka wielogatunkowa (m.in. w składzie festulolium, mietlica biaława i koniczyny - biała i czerwona) oraz mieszanki Country 2057, która składa się z 4 gatunków roślin bobowatych drobnonasiennych w odmianach (lucerna siewna, koniczyna łąkowa, szwedzka i biała) .

Wykres 1. Plonowanie mieszanek na użytki zielone [w t/ha z.m.]

Bobowate drobnonasienne

Odmiany lucerny siewnej w siewie czystym plonowały wysoko, przewyższając niejednokrotnie plonowanie mieszanek z trawami. Średni plon sumaryczny to 175 ton z.m./ha. Najwyżej spośród badanych plonowała odmiana Dimitra i odmiana Perfecta (wykres 2). Wyraźnie niżej niż lucerny plonowała jedyna w badaniach odmiana koniczyny czerwonej Diplomat 135 t/ha.

Wykres 2.PLONOWANIE ODMIAN LUCERNY SIEWNEJ  [t/ha z.m.]

 

Opracowanie: Dariusz Krzywiec

 

 

Mieszanka traw z bobowatymi