Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) i Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin trzeci rok wspólnie przypominają rolnikom o tym, że „Kupując podróbki, tracisz wiele razy”. 

9 lutego br. ruszyła kolejna odsłona kampanii edukacyjnej Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Krajowej Administracji Skarbowej oraz Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin przeciwko nielegalnym, w tym podrobionym środkom ochrony roślin. Tegoroczna edycja wspólnej kampanii, realizowanej już od trzech lat, wystartowała pod hasłem Kupując podróbki, tracisz wiele razy!

Początek roku to sezon zakupów środków ochrony roślin. To również czas wzmożonej aktywności przestępców, którzy liczą na szybki i łatwy zysk. W Internecie pojawiają się kuszące oferty a obwoźni sprzedawcy zachęcają wszelkiego rodzaju okazjami: przecenami lub niską ceną. Należy jednak pamiętać, że są to niezarejestrowane kanały sprzedaży. Podobnie nielegalne jest sprowadzanie środków ochrony roślin zza granicy bez zezwolenia albo pozwolenia ministra rolnictwa.

Z raportu Unii Europejskiej wynika, że aż co siódmy środek ochrony roślin w Europie może być podrobiony. Tylko w pierwszej połowie 2020 roku w ramach operacji Silver Axe służby zatrzymały
1346 ton nielegalnych środków ochrony roślin, które wypełniłyby 458 basenów olimpijskich.
W Polsce 25 proc. rolnikom chociaż raz oferowano tego typu preparaty.

W Polsce w ramach wspólnych działań służb zaangażowanych w tę operację kontrolną zatrzymano ponad 70 ton (70 118kg/L) nielegalnych środków ochrony roślin oraz tych, co do których stwierdzono nieprawidłowości.

Aby efektywnie walczyć z tym procederem niezbędna jest współpraca!    

Więcej informacji na temat kampanii na stronie www.piorin.gov.pl

Rolniku bądź czujny !

Co oznacza dla rolników kupno takich nielegalnych środków? Stosowanie środków ochrony roślin o nieznanym składzie chemicznym może spowodować negatywne skutki w uprawach po nawet całkowite zniszczenie plantacji. Taki preparat może również nie zadziałać odpowiednio skutecznie. Nie wiadomo również jakie konsekwencje zdrowotne dla rolnika może mieć taki preparat oraz trudno przewidzieć jego wpływ na środowisko naturalne, gdyż nielegalne chemikalia mogą gromadzić się w glebie, wodach gruntowych i stanowić zagrożenie dla zapylaczy. Rolnicy powinni pamiętać, że oryginalne produkty mogą kupić jedynie w sklepach i hurtowniach wpisanych do rejestrów prowadzonych przez WIORiN, a opakowanie produktu musi posiadać trwale przytwierdzoną etykietę w języku polskim.

kupujac-podrobki-tracisz-wiele-razy.pdf

Stop nielegalnym środkom ochrony roślin fot. światrolnika.info