Może się wydawać, że sztuczna inteligencja (AI) bardziej kojarzy się z twórczością science-fiction. Nic bardziej mylnego. Jest ona już stosowana m.in. w rolnictwie od wielu lat w bardziej zaawansowanych technologicznie maszynach rolniczych (np. siewniki, kombajny, rozsiewacze nawozów, opryskiwacze), systemach podejmowania decyzji dotyczących monitoringu i zwalczania agrofagów oraz systemach inteligentnego nawadniania. Rozwój systemów AI jest bardzo dynamiczny dzięki możliwości wykorzystywania rozwiązań Internetu Rzeczy (IoT), rozwoju systemów łączności bezprzewodowych oraz algorytmom podejmowania decyzji na podstawie coraz większych ilości danych (np. analizy gleby, wielkości plonów, kondycja upraw, temperatury, wilgotność itp.).

Jako Ośrodki Doradztwa Rolniczego widzimy również szansę dla rolnictwa w upowszechnianiu i wdrażaniu rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję. Już teraz uczestniczymy w projekcie monitoringu agrofagów który daje szansę zastosowania ochrony roślin przeciw wystąpieniu zagrożenia na podstawie modeli chorobowych. Lepiej jest przewidywać i przeciwdziałać, niż leczyć i zwalczać.

Dzięki opublikowanej 12 styczna 2021 r. Uchwale Rady Ministrów w sprawie ustanowienia „Polityki dla rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce od roku 2020” nasze kompetencje w tej dziedzinie zostały poszerzone.

Podczas konsultacji społecznych dotyczących wspomnianej uchwały LODR w Końskowoli zgłosił kilka propozycji zmian, które zostały uwzględnione. Zależało nam na możliwości prezentowania rolnikom różnych rozwiązań z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w gospodarstwach modelowych. Daje to szansę na przedstawienie kilku pokrewnych rozwiązań pochodzących od różnych producentów.

W naszych propozycjach nie zapomnieliśmy również o potrzebach prawnych dotyczących wdrażania dronów autonomicznych. Obecnie mamy wdrażany projekt LODRON z wykorzystaniem drona, jednak myślimy o nowych projektach które moglibyśmy realizować na terenach naszego Sadu i Pola Doświadczalno-Wdrożeniowego. Myślimy o wykorzystywaniu dronów autonomicznych w rolnictwie, które już teraz pracują przy inspekcji i ochronie różnego typu obiektów. Sądzimy, że te rozwiązania zostaną przychylnie ocenione i docenione przez rolników.

Treść uchwały: https://monitorpolski.gov.pl/M2021000002301.pdf

Jacek Wójcik

Obraz DJI-Agras z Pixabay
Obraz DJI-Agras z Pixabay