16 czerwca br. prezydent RP A. Duda podpisał nowelizację Ustawy o nawozach i nawożeniu. W ustawie wprowadzono zmiany wynikające z rozporządzeń unijnych. Nakładają one na Państwa Członkowskie obowiązek wyznaczania organu notyfikującego. Ustawa ta wskazuje, że organem notyfikującym w Polsce będzie minister właściwy ds. gospodarki. Natomiast do monitorowania jednostek notyfikowanych mianowano Polskie Centrum Akredytacji. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia z pewnymi wyjątkami.

W ustawie wprowadzono także zmiany przenoszące kompetencje w zakresie nadzoru nad wprowadzeniem do obrotu nawozów oznaczonych znakiem „NAWÓZ WE” i środków wspomagających uprawę roślin, z Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych na Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Zmiany te wejdą w życie z dniem 1 lipca 2020 roku.

Najbardziej odczuwalną zmianą dla rolników jakie wprowadza ta ustawa są ograniczenia w stosowaniu mocznika.

Od 1 sierpnia 2021 roku będzie obowiązywał zakaz stosowania mocznika w formie granulowanej jako nawozu, z wyłączeniem stosowania mocznika zawierającego inhibitor ureazy albo powłokę biodegradowalną.

Możliwe będzie stosowanie jedynie nawozów zawierających inhibitor ureazy albo powłokę biodegradowalną. Nawozy te działają dłużej w glebie, co wydłuża czas dostępności składników pokarmowych dla roślin, ogranicza koszty stosowania nawozów oraz liczbę wykonywanych zabiegów nawożenia.

Przewidziane są również sankcje za stosowanie mocznika w formie granulowanej niezawierającego jednocześnie inhibitora ureazy albo powłoki biodegradowalnej.

Zakaz stosowania mocznika ma przyczynić się do ograniczenia emisji amoniaku do atmosfery, co jest zgodne z kierunkiem działania Komisji Europejskiej, w tym zwłaszcza z założeniami i celami tzw. Europejskiego Zielonego Ładu (plan działania na rzecz zrównoważonej gospodarki UE).

Alicja Pawlak-Zdziechowska