Pierwiosnek  inaczej zwany prymulką  to roślina należąca do rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae). Pochodzi z terenów Europy i Azji. Występuje w ponad 400 gatunkach różniących się wyglądem i wymaganiami. Bylina ta jest wykorzystywana do tworzenia rabat i skalniaków. Pięknie wygląda w grupach oraz  w sąsiedztwie roślin iglastych i cebulowych. Jest uprawiany także w doniczkach  na balkonach i tarasach.

Wygląd

W zależności od gatunku wygląd kwiatów jest przeróżny. Rośliny te  występują  w wielu kolorach i odcieniach m.in.: niebieskiego, czerwonego, żółtego czy różowego. Kwitnienie odbywa się wiosną.

Wymagania

Rośliny te najlepiej czują się w miejscu delikatnie przysłoniętym od słońca. Są gatunki, które wolą słoneczne miejsce takie jak prymulka gruzińska, kwiecista, bezłodygowa czy lekarska. Niektóre z nich należy sadzić na terenach wilgotnych. Dotyczy to m. in. prymuli omączonej lub japońskiej. Prymulka bezłodygowa czy ząbkowana jest wykorzystana do tworzenia  skalniaków.

W przypadku wymagań glebowych prymulkom należy zapewnić glebę żyzną, gliniastą, ciężką i próchniczną. W przypadku prymulki omszonej sprawdzą się gleby wapienne, natomiast gleby torfowe będą idealne dla  np. pierwiosnka omączonego czy japońskiego.

Rozmnażanie

Rozmnażanie prymulek następuje poprzez wysiew nasion lub przez podział kępy. Nasiona niektórych pierwiosnków należy przed siewem poddać stratyfikacji (pierwiosnek wyniosły, pierwiosnek  bezłodygowy ). Podział kęp natomiast  należy wykonywać w maju, czerwcu po przekwitnięciu.

Pielęgnacja

Warto usuwać kwiaty, które już przekwitły i szpecą rośliny, a także mogą być źródłem chorób. Rośliny te należy regularnie podlewać. Te, które rosną  w gruncie można pozostawić na zimę, lecz należy je zabezpieczyć okrywając torfem, gałęziami  lub korą. Można też dla bezpieczeństwa wykopać je z ogrodu i  wsadzić do pojemników na okres zimy. Pojemniki z prymulkami należy schować do chłodnego i widnego pomieszczenia.

Choroby i szkodniki

Aby uchronić się przed uszkodzeniami roślin ważna jest częsta i  regularna ich obserwacja. Dzięki temu na czas można ochronić je przez całkowitym zniszczeniem.

Ze szkodników najczęstszymi gośćmi prymulek są przędziorki. Ich pojawienie się może świadczyć o tym, ze roślina jest przesuszona. Innymi szkodnikami jakie mogą pojawić się na tych kolorowych kwiatach  są mszyce. Aby zwalczyć szkodniki należy zaopatrzyć się w środki ochrony oparte np. na acetamiprydzie lub deltametrynie.

Z chorób największym problemem może być szara pleśń. W przypadku jej pojawienia   w postaci  szarego nalotu należy usunąć chore liście. W przypadku groźnego przebiegu choroby   należy sięgnąć po środek ochrony roślin przeznaczony do roślin ozdobnych.

Poniżej została przedstawiona krótka charakterystyka niektórych gatunków pierwiosnka.

Nazwa

Cechy

Termin kwitnienia

Pierwiosnek ząbkowany

·         Kuliste kwiatostany w kolorach białych, fioletowym,

·         Wysokość 20 cm

·         Grube, ciemnozielone, szorstkie liście

Marzec, kwiecień

Pierwiosnek bezłodygowy

·         Kwiaty w kolorze białym, czerwonym, niebieskim z żółtym środkiem

Kwiecień, maj

Pierwiosnek gruziński

·         Kwiaty karbowane w kolorze fioletowym, liliowym

·         Wysokość do 10 cm

Marzec, kwiecień

Pierwiosnek omszony

·         Kwiaty dwubarwne, ciemnoczerwone lub fioletowe

·         Wysokość 20-50cm

Kwiecień

Pierwiosnek japoński

·         Podłużne liście ciemnozielonym kolorze

·         Kwiaty ciemnoczerwone, purpurowoczerwone, karminowe

·         Wysokość 30-50cm

Kwiecień

Pierwiosnek lekarski

·         Kwiaty jasnożółte

·         Wysokość do ok 20- 30cm

Kwiecień

Pierwiosnek kwiecisty

·         Jasnożółte kwiaty

·         Wysokość do 100cm

Lipiec

 

Bara Ewa