Serduszka okazałe (Dicentra spectabilis/Lamprocapnos spectabilis) to bylina pochodząca z rodziny makowatych Papaveraceae, Jej pierwotne miejsce to m.in. tereny Azji. Bylinę tą śmiało można sadzić w ogrodzie, na rabatach, ogrodach skalnych czy na trawnikach jako soliter. Jest rośliną bardzo trwałą. Może ona rosnąć w ogrodzie przez wiele lat. Nadaje się także na kwiat cięty.

Stanowisko i wymagania

Serduszka okazałe najlepiej rośną na półcienistym stanowisku. Odpowiednia dla nich jest gleba żyzna, stale umiarkowanie wilgotna. Zbytnie nasłonecznienie może spowodować u tego gatunku szybsze więdnięcie i zasychanie. Miejsce, w którym sadzona będzie ta roślina powinno być osłonięte od wiatru, gdyż łodygi serduszki  łatwo się łamią. 

Wygląd

Bylina ta wytwarza grube, ale kruche korzenie. Część nadziemną dorastającą do 50-100 cm tworzą grube wyprostowane łodygi , na których wyrastają pierzasto-złożone liście w kolorze zielonym. Cały urok tych bylin tkwi w przepięknych kwiatach w kształcie serca tworzących długie, zwisające kwiatostany tworzące łańcuszki. Kwiaty u tej rośliny składają się z dwóch zewnętrznych rozdętych płatków, które tworzą serduszko w kolorze różowym.  Z tych dwóch płatków wyrastają dwa, białe,  wąskie płatki wewnętrzne, na szczycie których można zauważyć plamkę. Po kwitnieniu liście zasychają i część naziemna rośliny zanika. Kwiaty są dwubarwne np. różowo białe, które pojawiają się w maju i kwitną do czerwca. Po kwitnieniu całe rośliny żółkną i czekają do następnej wiosny.

Choroby i szkodniki

Roślina ta rzadko jest uszkadzania prze szkodniki czy choroby. Odporność na mróz u tego gatunku jest również  duża. Warto jednak zabezpieczyć korzenie młodych okazów przed silnymi mrozami, wykorzystując do tego np. korę

Sadzenie i pielęgnacja

Serduszka okazałe warto posadzić w grupach, a także w miejscach gdzie obok rosną inne rośliny takie jak np. krzewuszka, niskie berberysy, czy żurawki. Po jej przekwitnięciu i uschnięciu  dobrze aby wokół nich były inne rośliny najlepiej rozrastające  się aby przysłoniły one puste miejsca. Warto też z nadejściem wiosny byliny te wzmocnić nawozami, szczególnie takimi, które zawierają potas i fosfor, co odwdzięczy się  obfitszym  kwitnieniem.

Rozmnażanie

Serduszka okazałe można rozmnażać przez nasiona (rzadko, słabo kiełkują – wysiew jesienią ), sadzonki czy tez podział roślin (sierpień). Pozyskując sadzonki należy pobrać  tzw. pędy odziomkowe tzn. takie, które utworzyły się na wiosnę. Jako sadzonki latem można wykorzystać także pędy boczne. Najważniejszą rzeczą w pozyskiwaniu sadzonek jest to aby posiadały  one tzw. piętkę. Takie sadzonki sadzi się do doniczek z substratem torfowym. Jako podłoże  może  to być ziemia kompostowa, która została wymieszana z torfem. Takie doniczki należy umieścić w inspekcie, w którym będą miały ciepło. Nowe sadzonki należy również regularnie podlewać. Po ukorzenieniu nowe rośliny  wysadza się w wybrane miejsce w rozstawie 25x20cm.

Przykłady odmian:

Odmiana Valentine – odmiana o czerwonych kwiatach. Dorasta do 0,8m wysokości, tworząc duże, zwarte kępy.

Odmiana Gold Heart – charakterystyczna, nowa odmiana o różowych kwiatach, nie gubi swych  złotych liści aż do jesieni. Dorasta do wysokości ok. 0,5m.  

Odmiana Alba– odmiana o białych kwiatach. Dorasta do wysokości 0,3 m.

Bara Ewa