W  ramach wykonywania działania Dobrostan w danym gospodarstwie, należy zebrać podstawowe informacje o gospodarstwie o  jego  systemie  produkcji oraz dokonać pomiarów powierzchni  bytowych zwierząt w  obiektach  inwentarskich. Wszelkie informacje i pomiary muszą być rzetelne i dokładne, ponieważ od tego zależy opracowanie poprawnego i kompletnego planu.

Należy wykonać szkic budynków  inwentarskich oraz  kojców/sekcji w których przebywają zwierzęta  (nanieść wymiary każdego kojca/sekcji, wpisać ile sztuk zwierząt jest aktualnie w każdym).

Podczas wykonywania pomiarów powierzchni  bytowej czy odpasowo-ruchowej należy pamiętać aby od tej powierzchni odejmować obiekty czy urządzenia które się na niej znajdują, np.:

- poidła, koryta, budki dla prosiąt, stacje paszowe, czochradła, słupy, itp.

Należy pamiętać że lochy utrzymywane w systemie jarzmowym nie kwalifikują się do płatności dobrostanowej, ponieważ w takim systemie zwierzę nie ma możliwości swobodnego ruchu, czy  obrócenia się i porusza się wyłącznie w jednej osi na bardzo niewielką odległość .

Podczas mierzenia kojca w którym jest locha, wymierzamy tylko część po której locha może się swobodnie poruszać .

 

Wymogi każdego z wariantów (dotyczące zarówno zwierząt, dla których obowiązuje podwyższony, jak i minimalny dobrostan) muszą być spełnione dla wszystkich zwierząt w gospodarstwie, tj. we wszystkich siedzibach stad danego rolnika.

 

Wariant 1.1. Dobrostan loch – zwiększona powierzchnia w budynkach

Wszystkim lochom i loszkom po pokryciu utrzymywanym w gospodarstwie rolnym zapewnia się powierzchnię bytową zwiększoną o co najmniej 20% w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących przepisów.

Wymóg zwiększonej powierzchni dotyczy: loch prośnych, loch w okresie porodu i odchowu prosiąt ssących, loch luźnych, loszek po pokryciu.

 

Wymagane, zgodnie z wymogami wariantu powierzchnie bytowe dla 1 lochy i loszki po pokryciu wynoszą:

  • 4,2 m2 kojec pojedynczy dla lochy w okresie porodu i odchowu prosiąt ssących,
  • 2,7 m2 kojec pojedynczy dla lochy i loszki po pokryciu (może być stosowany tylko w gospodarstwach utrzymujących mniej niż 10 loch lub loszek prośnych od 4 tyg. po pokryciu do tygodnia przed przewidzianym terminem porodu),
  • 2,7 m2 w kojcu, gdzie lochy utrzymywane są grupowo; w przypadku, gdy w kojcu utrzymywane są lochy prośne, co najmniej 1,3 m2 powierzchni kojca stanowi stałe podłoże i nie więcej niż 15% tego podłoża - otwory odpływowe,
  • 3 m2 w kojcu, gdzie utrzymuje się grupowo do 5 loch; w przypadku, gdy w kojcu utrzymywane są lochy prośne, co najmniej 1,3 m2 powierzchni kojca stanowi stałe podłoże i nie więcej niż 15% tego podłoża - otwory odpływowe,
  • 2,4 m2 w kojcu, gdzie utrzymuje się grupowo powyżej 39 loch; w przypadku, gdy w kojcu utrzymywane są lochy prośne, co najmniej 1,3 m2 powierzchni kojca stanowi stałe podłoże
    i nie więcej niż 15% tego podłoża - otwory odpływowe,
  • 2,2 m2 w kojcu, gdzie utrzymuje się grupowo do 5 loszek po pokryciu, przy czym 0,95 m2 stanowi stałe podłoże i nie więcej niż 15% tego podłoża - otwory odpływowe,
  • 2 m2 w kojcu, gdzie utrzymywane są grupowo loszki po pokryciu, przy czym 0,95 m2 stanowi stałe podłoże i nie więcej niż 15% tego podłoża - otwory odpływowe,
  • 1,8 m2 w kojcu, gdzie utrzymuje się grupowo powyżej 39 loszek po pokryciu, przy czym 0,95 m2 stanowi stałe podłoże i nie więcej niż 15% tego podłoża - otwory odpływowe.

 

Wariant 1.2. Dobrostan tuczników - zwiększona powierzchnia w budynkach

 

Wszystkim warchlakom i tucznikom utrzymywanym w gospodarstwie rolnym zapewnia się powierzchnię bytową zwiększoną o co najmniej 20% w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących przepisów.

 

Powierzchnia bytowa kojca w budynkach inwentarskich, w przeliczeniu na jedną sztukę,
w przypadku utrzymywania grupowego warchlaków i tuczników, wynosi co najmniej:

0,18 m2 – w przypadku świń o masie ciała do 10 kg

0,24 m2 – w przypadku świń o masie ciała powyżej 10 do 20 kg

0,36 m2 – w przypadku świń o masie ciała powyżej 20 do 30 kg

0,48 m2 – w przypadku świń o masie ciała powyżej 30 do 50 kg

0,66 m2 – w przypadku świń o masie ciała powyżej 50 do 85 kg

0,78 m2 – w przypadku świń o masie ciała powyżej 85 do 110 kg

1,2 m2  –  w przypadku świń o masie ciała powyżej 110 kg

 

Tuczniki, do których przysługuje płatność dobrostanowa muszą pochodzić od loch „dobrostanowych” i nie mogły być utrzymywane w gospodarstwach nie realizujacych Pakietu 1.

Obowiązek zapewnienia ulepszonych warunków dobrostanu dotyczy także tych warchlaków i tuczników, do których nie przysługuje płatność dobrostanowa, gdyż pochodzą od loch „niedobrostanowych”,

 

Wariant 2.1. Dobrostan krów mlecznych – wypas

Wszystkim krowom mlecznym utrzymywanym w gospodarstwie rolnym (wszystkie siedziby stad), w okresie pomiędzy dniem 1 kwietnia a dniem 15 października zapewnia się co najmniej 120 dni wypasu przez co najmniej 6 godzin dziennie, bez uwięzi.

Rolnik prowadzi rejestr wypasu na formularzu udostępnionym przez ARiMR
w rejestrze indywidualnie dla każdej utrzymywanej w gospodarstwie rolnym krowy mlecznej, zaznacza dni, w których nie była ona wypasana i podaje przyczyny jej niewypasania.

 

Wariant 2.2. Dobrostan krów mlecznych utrzymywanych grupowo – zwiększona powierzchnia w budynkach

System uwięziowy nie kwalifikuje się.

Wszystkim krowom mlecznym w gospodarstwie rolnym (we wszystkich siedzibach stad) zapewnia się powierzchnię bytową zwiększoną o co najmniej 20% w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących przepisów .

 

W budynkach inwentarskich dla każdej krowy mlecznej należy zapewnić:

  • w systemie wolnostanowiskowym z legowiskami: powierzchnię odpasowo – ruchową
    o powierzchni co najmniej 4 m2 i wydzielone legowisko o wymiarach co najmniej 2,1 m2, szerokość – co najmniej 1,1 m2,
  • w systemie wolnostanowiskowym bez wydzielonych legowisk na ściółce – co najmniej
    5,4 m2.

 

Wariant 2.3. Dobrostan krów mamek

Wszystkim utrzymywanym w gospodarstwie rolnym krowom mamkom, cielętom, jałówkom i opasom do 300 kg w typie użytkowym mięsnym lub typie kombinowanym o mięsnym kierunku użytkowania  zapewnia się co najmniej 140 dni wypasu w sezonie pastwiskowym ( bez uwięzi) ,  w okresie od dnia 16 października do 14 marca kolejnego roku – dostęp do środowiska zewnętrznego do na powierzchni zwiększone o co najmniej 20% w stosunku do minimalnej powierzchni określonej dla bydła utrzymywanego  systemie otwartym.

Minimalna wielkość zewnętrznej powierzchni bytowej (pastwiska, wybiegi, okólniki) udostępnionej w okresie zimowym (od dnia 16 października do 14 marca kolejnego roku) bydłu mięsnemu wynosi:

dla cieląt – co najmniej 6 m2/szt.

dla jałówek – co najmniej 12 m2/szt.

dla opasów do 300 kg – co najmniej 12 m2/szt.

dla krów – co najmniej 18 m2/szt.

 

W każdym z wariantów działania  określono, dla jakich grup technologicznych  zwierząt  należy  zwiększyć  (ponad obowiązujące normy) dostępną powierzchnię bytową i jakie wymogi obowiązują w tym zakresie. Należy sprawdzić, czy dla pozostałych grup technologicznych zwierząt danego gatunku zapewnione są wymogi dotyczące minimalnej powierzchni  bytowej jak wynikające z obowiązującego prawa krajowego i określić, jaka liczba tych zwierząt (innych niż te objęte płatnością w ramach działania)może być utrzymywana w gospodarstwie.

Olga Noworolnik

 

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 3 marca 2020 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Dobrostan zwierząt” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020