Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się szkolenie, które odbyło się 10 marca br. w Centrum Innowacyjno-Szkoleniowym w LODR w Końskowoli współorganizowane z Polskim Związkiem Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego. W szkoleniach uczestniczyli członkowie PZHiPBM, niezrzeszeni hodowcy i producenci żywca wołowego oraz pracownicy Ośrodka. Szkolenie uroczyście otworzył Dyrektor LODR Wiesław Orzędowski wraz z Dyrektorem Biura PZHiPBM Januszem Piotrowskim.

Tematykę szkolenia dobrano pod kątem aktualnych potrzeb hodowców. Poruszono tematy odzwierciedlające aktualną problematykę w hodowli i produkcji żywca wołowego, takie jak prowadzenie rzeźni rolniczych czy pozyskanie środków pomocowych w gospodarstwach hodowlanych jak również te, podnoszące wiedzę z zakresu praktycznego zastosowania procedur weterynaryjno-zootechnicznych czy warunków produkcji wysokojakościowego materiału rzeźnego, na które zapotrzebowanie jest wciąż ogromne.

- Dyskutujemy z rolnikami po to, żeby nie gasić pożarów, a doprowadzać do sytuacji, w której stado nie choruje. Mamy takie programy higieny, zapobiegania chorobom, dzięki, którym doprowadzamy do sytuacji, gdy lekarza widzimy coraz rzadziej. Czystość na porodówce, odkażanie pępka cieląt, pojenie siarą, tworzenie banków siary - są to rzeczy bardzo oczywiste, które naprawdę dużo zmieniają w efektywności hodowli i rentowności - podkreślił lekarz weterynarii Wojciech Wójcik.

Przed hodowcami i producentami żywca wołowego stoi wiele wyzwań z którymi muszą sobie poradzić, jeśli chcą utrzymać się na rynku. Bezpieczeństwo żywnościowe, oddziaływanie na środowisko związane ze spełnianiem wielu wymagań, dobrostan zwierząt, wymagania konsumentów to zagadnienia z którymi hodowcy muszą się mierzyć i stale dostosowywać. Dzisiejszy konsument jest bardziej świadomy i poszukuje mięsa wysokiej jakości o dobrych walorach smakowych, z wysoką wartością odżywczą i najczęściej wyprodukowanego w sposób niekonwencjonalny. Warto podkreślić, że spośród czterech głównych rodzajów mięsa produkowanych i spożywanych na świecie to wołowina jest najbardziej ceniona.

W trakcie części podsumowującej Dyrektor Biura PZHiPBM wraz z Wojciechem Wójcikiem lekarzem weterynarii odnieśli się do aktualnej sytuacji na rynku wołowiny w Polsce. Przedstawili stanowisko Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego w kontekście wahań cen rynkowych polskiej wołowiny kulinarnej. Dyrektor Biura omówił szereg działań PZHiPBM mających na celu poprawę wizerunku polskiego sektora mięsnego, w tym również potrzebę uświadomienia krajowym i zagranicznym konsumentom jakimi walorami cechuje się polska wołowina kulinarna.

Szkolenie zakończyło się degustacją dań z wołowiny, które zostały sfinansowane z Funduszu Promocji Mięsa Wołowego. Roczne spożycie mięsa wołowego na 1 osobę waha się w granicach 2-3 kg, w porównaniu z pozostałymi gatunkami mięsa jest ono bardzo niskie. Fundusz ten ma na celu promowanie i wspieranie spożycia mięsa wołowego na rynku krajowym oraz zagranicznym.

Martyna Machul