„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Od wielu lat mamy w kraju ujemny bilans wodny, a deficyt ten odczuwa szczególnie rolnictwo. Ograniczony dostęp do zasobów wodnych duży koszt systemów nawadniania oraz trudne do przejścia uregulowania prawa wodnego nie pomagają polskim rolnikom skutecznie walczyć z suszą. Jakich rozwiązań szukać, i kto może uzyskać odpowiednie pozwolenia na szczególne korzystanie z wód przedstawiono na konferencji „Innowacyjne rozwiązania w nawadnianiu warzyw polowych”, zorganizowanej w Lublinie w dniu 27.02.2020 r. przez Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.

Konferencja została przeprowadzona w ramach realizacji Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Realizacja operacji wpisuje się w założenia PROW na lata  2014-2020 i jest zgodna z  priorytetem związanym z ułatwianiem transferu wiedzy i innowacji w rolnictwie, leśnictwie i na obszarach wiejskich. O Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich oraz możliwości tworzenia grup operacyjnych w ramach działania „Współpraca” mówili Małgorzata Seroka i Marek Siuciak z Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Ogrodnicy uczestniczący w konferencji mogli zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami jakie są wykorzystywane w profesjonalnych systemach nawodnieniowych w uprawach warzywniczych. Główny temat „Precyzyjne nawadnianie warzyw polowych” poprowadził prof. dr hab. Waldemar Treder z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. W swoim wystąpieniu zwrócił szczególną uwagę na wpływ ocieplającego się klimatu i nierównomierne rozłożenie opadów w okresie wegetacyjnym. Podkreślił że ogrodnictwo w dzisiejszych czasach musi dysponować wodą, a dopiero później ruszać z produkcją. Ogrodnicy rozpoczynający temat nawadniania nie mogą się skupiać na pojedynczych elementach takich jak ‘’taśma nawadniająca” i ile metrów. Powinni mieć koncepcję całego systemu, począwszy od źródła wody i jej jakości poprzez odpowiednie urządzenia monitorujące wilgotność gleby i uruchamiające poszczególne sekcje nawodnieniowe przy pomocy zintegrowanych z systemem sterowników. Kolejne wykłady, które miały rozbudowywać już istniejący system nawodnieniowy pozwoliły zapoznać słuchaczy z tematem fertygacji. Prezentację techniczną profesjonalnych urządzeń fertygacyjnych przedstawił Pan Piotr Treder dyrektor firmy Soldrip. Technika i rozmiar przedsięwzięć jakie zaprezentował w swojej prezentacji pokazuje w jakim kierunku musi pójść rozwój systemów nawodnieniowo-fertygacyjnych na Lubelszczyźnie. Prezentacja ta pokazała jak powinien wyglądać wysokiej klasy dobrze służący system nawodnieniowy, że wszystkie poszczególnych elementy są bardzo ważne i nie należy ich bagatelizować jak np. odpowiedniej wielkości system filtracyjny, czy zbiorniki magazynujące wodę tzw. odstojniki. Zaprezentowane systemy fertygacyjne są niezawodne tylko wtedy gdy podają odpowiednio zbilansowaną pożywkę. Temat „Przygotowanie zbilansowanej pożywki do fertygacji warzyw polowych” poprowadził przedstawiciel firmy Yara Poland Pan Michał Wojcieszek. Od nas zależy czy zbudowany system będzie działał prawidłowo, jak i od nas zależy odpowiednie przygotowanie pożywki. Prelekcja na temat zbilansowanej pożywki pokazała jak ważne są poszczególne makro i mikroelementy w kolejnych okresach wegetacyjnych warzyw gruntowych. Przypomniała o ruchliwości poszczególnych pierwiastków, które podawane w nieodpowiedni sposób są wypłukiwane poza system korzeniowy i niedostępne dla roślin. Ostatni temat „Inwestycje w rolnictwie wymagające uzyskania pozwolenia wodnoprawnego” poprowadziła Pani Wioletta Rudzka z PGW WP Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie. W swoim wystąpieniu wyjaśniła różnice między zwykłym korzystanie z wód, a szczególnym korzystaniem z wód, omówiła jaką dokumentację należy przygotować aby uzyskać pozwolenie wodnoprawne na szczególne korzystanie z wód.

Aspekty techniczne i prawne w nawadnianiu warzyw polowych.pdf

Karol Kłopot

 

Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.