Platforma Żywnościowa jest to projekt, który powstał z inicjatywy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i został wpisany do Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Jest realizowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w konsorcjum z Instytutem Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego i Instytutem Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Celem projektu jest utworzenie zorganizowanego rynku giełdowego dla wybranych produktów rolnych oraz spożywczych. Platforma Żywnościowa utworzona została na wzór Giełdy Papierów Wartościowych. Pilotaż rusza w marcu 2020 roku i na początku przedmiotem obrotu będzie pszenica. Docelowo znaleźć się mają również inne produkty rolne m.in. kukurydza, czy półtusze wieprzowe.

W ramach projektu organizowane są konferencje i szkolenia w całej Polskie. W województwie lubelskim konferencję nt.: „Platforma Żywnościowa – nowe możliwości obrotu produktami rolno-spożywczymi” w dniu 16 stycznia 2020 r. zorganizował Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa z udziałem firmy Althermedia.

Konferencję otworzył Waldemar Banach – Zastępca Dyrektora LODR w Końskowoli. Wykładowcami byli specjaliści z LODR w Końskowoli, którzy zapoznali uczestników konferencji z zasadami obowiązującymi na Platformie Żywnościowej. Małgorzata Malicka z Działu Ekonomiki i Zarządzania Gospodarstwem Rolnym omówiła najważniejsze zagadnienia dotyczące projektu, rynek towarów rolno-spożywczych, strukturę Giełdy oraz Magazyny Autoryzowane. Tomasz Przepiórka z Działu Technologii Produkcji Rolniczej i Doświadczalnictwa zapoznał uczestników konferencji z zasadami obrotu w systemie kursu jednolitego i systemie aukcyjnym oraz przedstawił warunki uzyskania członkostwa na Giełdzie oraz w Giełdowej Izbie Rozrachunkowej. W konferencji uczestniczył również przedstawiciel KOWR z Warszawy – Michał Milewski z Wydziału Projektów Departamentu Innowacji, który służył cennymi uwagami dotyczącymi projektu oraz przedstawiciele firmy Althermedia.

Pierwszy etap szkoleń mamy za sobą, przed nami kolejny, który będzie realizowany w ośmiu miejscowościach województwa lubelskiego. Na szkolenie te serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych rolników.

Małgorzata Malicka