Uprawa roślin bobowatych (strączkowych), a szczególnie soi, budzi zainteresowanie wśród rolników z woj. lubelskiego. Co roku wielu z nich podejmuje się uprawy tego gatunku we własnych gospodarstwach. Uprawa soi w warunkach naszego województwa jest możliwa ale osiąganie satysfakcjonujących plonów zależy od kilku czynników. Zaliczyć do nich można uprawę gleby, termin siewu i zbioru, nawożenie, jakość materiału siewnego, odmianę, zaprawianie nasion nitraginą, odchwaszczanie oraz przebieg warunków atmosferycznych. Dobrym źródłem fachowej wiedzy dla rolników są różnego rodzaju szkolenia.

W związku z tym Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli podjął się organizacji konferencji pt. „Innowacyjne technologie uprawy soi oraz możliwości przerobu i wykorzystania jej nasion w żywieniu zwierząt”. Odbyła się ona 4 grudnia w Kocku. Konferencja została przeprowadzona w ramach realizacji Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2018-2019 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Realizacja operacji wpisuje się w założenia PROW na lata 2014-2020 i jest zgodna z priorytetem związanym z ułatwianiem transferu wiedzy i innowacji w rolnictwie, leśnictwie i na obszarach wiejskich. 

Konferencję otworzył Dyrektor LODR w Końskowoli Pan Wiesław Orzędowski. Wykłady dotyczące zasad działania ,,Współpraca” i tworzenia grup operacyjnych w ramach Sieci na Rzecz Innowacji w Rolnictwie i na obszarach wiejskich omówił specjalista LODR z Końskowoli Marek Siuciak. Następnie Pani dr hab. Mariola Staniak z IUNG-PIB w Puławach przeprowadziła wykład pt. „Znaczenie gospodarcze soi oraz możliwości rozwoju jej produkcji w Polsce”.  Przedstawiła ona soję jako gatunek o wszechstronnym wykorzystaniu. Omówiła również czynniki, które z jednej strony sprzyjają, a z drugiej strony ograniczają rozwój uprawy tego gatunku w naszym kraju. Soja często zaliczana jest do gatunków oleistych (nasiona w swoim składzie zawierają ok. 40% białka i nieco ponad 20% tłuszczu).  Jednak z botanicznego punktu widzenia, należy ona do roślin bobowatych (podobnie jak bobik, groch i łubin). Nowe technologie uprawy ww. gatunków przedstawił w swoim wystąpieniu Pan prof. dr hab. Janusz Podleśny z IUNG-PIB w Puławach. Kolejnym wykładowcą reprezentującym IUNG-PIB w Puławach był Pan dr inż. Andrzej Madej, który omówił kwestie dotyczące opłacalności produkcji roślin wysokobiałkowych w Polsce. Podczas konferencji zaprezentowane zostały również nowości odmianowe w obrębie roślin bobowatych firmy Danko, które przedstawił Pan dr Adam Gleń. Ostatnie wystąpienie należało do firmy Presoil,
a w roli prelegenta wystąpiła Pani Olga Borowa, która przybliżyła kwestie związane z produkcją paszy z nasion soi metodą ekstruzji.

Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród rolników z woj. lubelskiego. Jej tematyka doskonale wpisała się w ramy priorytetowych działań realizowanych przez Ośrodki Doradztwa Rolniczego, w tym LODR w Końskowoli. Jednym z nich jest upowszechnianie wiedzy z zakresu możliwości zwiększania udziału roślin wysokobiałkowych w strukturze zasiewów w tym soi non GMO oraz możliwości i sposobów wykorzystywania pasz niemodyfikowanych genetycznie w żywieniu zwierząt, ze szczególnym uwzględnieniem rodzimych źródeł białka paszowego.

Edyta Baca

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020
.