Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się Konferencja, która odbyła się  w Centrum Innowacyjno- Szkoleniowym Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w dniu 20 listopada 2019 r. Konferencja ta opierała się na zagadnieniach dotyczących  zmian w zakresie rejestracji  i paszportowania materiału szkółkarskiego roślin ozdobnych i sadowniczych. Spotkanie to było przeznaczone dla szkółkarzy produkujących i sprzedających  materiał szkółkarski. Mieli oni szansę dowiedzieć się jakie obowiązki muszą spełnić i co muszą zrobić, by odpowiednio przeznaczyć rośliny do sprzedaży. Nowe przepisy mają wejść w życie 14 grudnia 2019r.

  Na spotkaniu mieliśmy zaszczyt gościć Pana Grzegorza Kunę – Zastępcę Wojewódzkiego Inspektora ds. Ochrony Roślin. W konferencji uczestniczyła także Pani Agnieszka Kruk – starszy specjalista Oddziału WIORiN w Puławach. Jednym z gości konferencji była także Pani Grażyna Górska – starszy specjalista Działu Nadzoru Fitosanitarnego WIORiN w  Lublinie. Omawiała ona ważne kwestie dotyczące roślin, a więc zmiany, które polegać będą m. in.  na zwiększeniu zakresu rejestracji „określonych” podmiotów profesjonalnych,  zaopatrzenie materiałów w paszporty oraz zasady wydawania paszportów przez podmioty profesjonalne. Rejestracja ma dotyczyć m. in. producentów, podmiotów przemieszczających rośliny, importerów a także eksporterów. Do tej grupy zaliczają się również podmioty upoważnione do wydawania paszportów roślin, podmioty prowadzące sprzedaż internetową czy podmioty prowadzące działalność na obszarach wyznaczonych z powodu wystąpienia agrofaga kwarantannowego dla Unii Europejskiej. Ważną informacją dla szkółkarzy jest to, że podmioty profesjonalne wpisane do rejestru będą przeniesione do nowego rejestru . Muszą oni zatem zaktualizować dane do 14 marca 2020r.

Kolejną bardzo ważną kwestią była informacja na temat sprzedaży roślin na odległość przez podmioty profesjonalne (np. przez internet). Będą one wpisane do rejestru PIORiN. Pani Grażyna Górska zwróciła uwagę także na termin aktualizacji danych przez zarejestrowane podmioty do 30 kwietnia każdego roku, a także za każdym razem, gdy nastąpi zmiana danych (nie później niż 30 dni od zmiany danych).

Na spotkaniu został rozszerzony  temat paszportowania roślin. Nowe przepisy mają na celu wprowadzić obowiązek paszportowania  wszystkich roślin przeznaczonych do sadzenia, a także niektóre nasiona (oprócz nasion zbóż). Paszporty mają być jednakowe w całej Unii Europejskiej. Pani Grażyna objaśniła również wygląd paszportu i jakie informacje ma on zawierać. Ważną informacją jest także to, że paszport wymagany jest również na całym terenie UE w przypadku przemieszczania roślin między podmiotami profesjonalnymi. Zaznaczone zostało także to, że paszporty wydane przed dniem zmian przepisów  tzn. przed 14 grudnia 2019r. będą ważne do 14 grudnia 2023r. Należy zwrócić uwagę również na warunki, jakie musi spełnić podmiot profesjonalny, aby mógł wydawać paszporty. Podmiot profesjonalny, aby odpowiednio przeprowadzać ocenę zdrowotności roślin i prowadzić identyfikalność za pomocą odpowiednich systemów  musi  m. in zdać egzamin i będzie kontrolowany przynajmniej raz w roku przez WIORiN. Podmiot profesjonalny, któremu WIORiN wydaje paszporty jest zobowiązany do prowadzenia rejestru podmiotu profesjonalnego, który dostarczył daną jednostkę handlową lub gdy dana jednostka handlowa została sprzedana.

Kolejnym gościem był  Pan Zbigniew Baran –  Kierownik  Działu Nadzoru Nasiennego WIORiN w  Lublinie. Przedstawił on zmiany dotyczące nasiennictwa. Paszporty roślin mają być obowiązkowe m. in. dla nasion ziemniaka, materiału siewnego zbóż – ryż,  nasiona gatunków roślin ozdobnych i sadowniczych, materiału siewnego roślin pastewnych (lucerna), a także materiału siewnego warzyw (np. pomidor, cebula ). Pan Baran zaznaczył także jakie dokumenty są potrzebne do różnych rodzajów przesyłek. Przedstawił także wzory nowych paszportów i objaśnił ich zawartość.

Na konferencji szkółkarze mogli zapoznać się również z ofertą produktów firmy Amagro. Pan Krzysztof Komisarczuk opowiedział o nowych rozwiązaniach dotyczących ochrony i nawożenia roślin sadowniczych i ozdobnych.

Spotkanie zakończyło się burzliwą dyskusją, wymianą poglądów oraz wieloma zadawanymi pytaniami prze szkółkarzy, dla których ten temat jest bardzo ważny.

 

Więcej informacji na temat zmian można znaleźć na stronie:

http://piorin.gov.pl/zdrowie-roslin/nowe-prawo-ue/

Bara Ewa