Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu zorganizowało w dniach 6-7 listopada 2019 roku międzynarodową konferencję „Wyzwania środowiskowe w rolnictwie”. Doradcy wspólnie z rolnikami, naukowcami, przedstawicielami administracji rządowej i samorządowej oraz organizacjami pozarządowymi wysłuchali wykładów i zapoznali się z nowymi technologiami w gospodarstwie produkującym mleko.

Prezentacje dotyczyły realizacji dyrektyw prośrodowiskowych w sferze rolnictwa, wyzwań środowiskowych przyszłej WPR, a także informacji na temat budowy efektywnego modelu optymalizacji nawożenia. Swoje wykłady dotyczące gospodarki odpadami - BDO wygłosili także przedstawiciele Ministerstwa Środowiska. Przedstawiono Kodeks Doradczy Dobrych Praktyk Rolniczych dotyczący ograniczenia emisji amoniaku oraz informacje na temat kontroli z zakresie ochrony środowiska realizowane w gospodarstwach rolnych. Podsumowano także dotychczasową działalność doradczą we wprowadzaniu programu azotanowego.  

Reprezentant Irlandii przedstawił doświadczenia w zakresie wdrażania dyrektywy NEC, ograniczającej zanieczyszczenie powietrza. Zwrócił on uwagę na budowanie świadomości, bez niej same przepisy nie zadziałają, podkreślając jednocześnie bardzo ważną rolę doradztwa rolniczego w tym zakresie. Słuchacze zapoznali się także z dobrymi praktykami rolniczymi w zakresie zrównoważonego nawożenia w Niemczech. Z analiz gleb wykonywanych przez grupę laboratoriów AGROLAB korzysta tam około 50% rolników.

Pierwszy dzień zakończył się panelem dyskusyjnym, w którym wziął udział przedstawiciel Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami, doradztwa rolniczego oraz rolnik.

Drugiego dnia odwiedziliśmy gospodarstwo rolne Państwa Duszaków w miejscowości Ogródek, w którym znajduje się nowo otwarta obora na 500 sztuk krów mlecznych. Powierzchnia gospodarstwa to około 360 ha, uprawiana jest kukurydza, trawy oraz mieszanki motylkowych z trawami. Ze względu na system premiowania wysokiej jakości mleka przez firmę Hochland, rolnicy postanowili zainwestować w najnowsze technologie. Czterorzędowa obora z centralnym stołem paszowym o szerokości 5 m o wymiarach 132 x 36 m, nie tylko imponuje rozmiarami, ale jest także bardzo wygodna dla krów. W obiekcie zastosowano między innymi pierwszą w Polsce karuzelę Autorotor, typ Subway o 40 stanowiskach z kolektorem mlecznym IQ. Mleko z każdej ćwiartki trafia do oddzielnego pojemnika, by nie przenosić drobnoustrojów z jednego strzyka na drugi. Automatyczny dipping, pozwala zabezpieczyć strzyk po doju, ograniczając niebezpieczeństwo zakażenia ze środowiska.  Po każdym doju automatycznie dezynfekowany jest także aparat udojowy. Przepustowość dojarni wynosi 200 krów na godzinę.

System zgarniaczy usuwający gnojowicę z antypoślizgowej posadzki zapewnia lepszy mikroklimat niż przy ruszcie. Obecnie na legowiskach zastosowano materace słomiano-wapienne, ale po uruchomieniu separatora, legowiska wyścieli separat z gnojowicy. Rolnik zaprezentował ciekawe rozwiązanie zabezpieczające stół paszowy przed zabrudzeniem, podczas przechodzenia krów z jednej części obory do doju. Pomost o szerokości 6 m podnosi się i krowy przeganiane są do hali udojowej, a po powrocie pomost jest opuszczany i stół paszowy pozostaje czysty do przejazdu wozu paszowego czy też robota do podgarniania paszy.   Poza tym oborę wyposażono w naganiacz krów, automatyczny system selekcji zwierząt, zintegrowany system zarządzania stadem i monitorowania stanu zdrowia bydła. Właściwy mikroklimat zapewnia automatyczny system kurtyn wentylacyjnych o wysokości 3,5m, sterowanych stacją pogodową. Obok obory znajduje się zewnętrzny schładzalnik na mleko o pojemności 20 000 litrów oraz dwa zadaszone zbiorniki na gnojowicę, umożliwiające gromadzenie odchodów przy pełnej obsadzie przez 9 miesięcy.

G.Różycka