Scena Teatru Muzycznego w Lublinie w dniu 7 listopada 2019 r. gościła zwycięzców rolniczego plebiscytu „Mistrzowie Agro”. Celem akcji przeprowadzonej na łamach „Kuriera Lubelskiego” była prezentacja nowoczesnego lubelskiego rolnictwa, promocja rolników doskonalących swoje gospodarstwa i radzących sobie z wyzwaniami, a także nagrodzenie wyróżniających się osobowości.

Plebiscyt „Mistrzowie Agro” trwał od połowy sierpnia b.r. Głosowanie przebiegało poprzez tzw. kliknięcia za pośrednictwem określonego serwisu lub SMS-y. Nominowani kandydaci aktywnie zabiegali o głosy promując swój udział w plebiscycie poprzez fanpage na Facebooku, kanał w serwisie YouTube, plakaty na stronach internetowych. Liderzy głosowania w powiatach awansowali do etapu wojewódzkiego, zwycięzcy wezmą zaś udział w ogólnopolskim finale.

Zanim ogłoszono zwycięzców instytucje rolnicze, będące współorganizatorami plebiscytu zaprezentowały swój dorobek i osiągnięcia.

- Przyjemnością było typowanie kandydatów do plebiscytu – stwierdziła Patrycja Józefowicz główny specjalista KRUS w Lublinie.

Waldemar Banach – z-ca Dyrektora LODR wystąpienie rozpoczął od złożenia gratulacji laureatom. Wspomniał, że doradcy zgłosili nominacje do wszystkich kategorii plebiscytu. Przedstawił również zarys działalności Ośrodka zapraszając jednocześnie rolników obecnych na uroczystości do odwiedzenia naszych obiektów: pasiek, sadu i pól doświadczalno-wdrożeniowych oraz skorzystania z doradztwa technologicznego i ekonomicznego.

Krzysztof Gałaszkiewicz – Dyrektor Lubelskiego Oddziału Regionalnego ARiMR scharakteryzował potencjał rolniczy opierając się na złożonych do ARiMR wnioskach z zakresu  wsparcia finansowego oraz dopłat obszarowych, a także kwoty środków wypłaconych na lubelską wieś. ARiMR wypłaciła w 2018 r. rekordową kwotę 1,5 mld zł z płatności bezpośrednich. Obecnie trwa wypłata zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich, na obecną chwilę wypłacono rolnikom kwotę ok. 400 mln zł.

Podczas uroczystej gali plebiscytu „Mistrzowie Agro” zaprezentowano zwycięzców w sześciu kategoriach - nowoczesnych rolników, aktywnych i pracowitych sołtysów, wyjątkowe gospodynie, pełne zapału koła gospodyń wiejskich, kreatywne i dynamicznie rozwijające się sołectwa oraz oferujące niezapomniany wypoczynek gospodarstwa agroturystyczne województwa lubelskiego. Nagrody dla zwycięzców konkursu ufundował m.in. LODR w Końskowoli, a wręczył je laureatom z-ca Dyrektora LODR – Waldemar Banach.

Wyniki plebiscytu „Mistrzowie Agro” w województwie lubelskim kształtują się następująco:

Rolnikiem Roku w województwie lubelskim został Zenon Sobich z powiatu lubartowskiego, drugie miejsce zajął Tadeusz Kozar z powiatu hrubieszowskiego, zaś trzecie  Tomasz Załoga z powiatu zamojskiego.

Sołtysem Roku 2019 w województwie lubelskim został Grzegorz Małyska z powiatu lubartowskiego, drugie miejsce zajął Mariusz Pastuszek z powiatu biłgorajskiego, a trzecie Piotr Żuk z powiatu zamojskiego.

Sabina Kawka mieszkająca w powiecie tomaszowskim to z kolei Gospodyni Roku 2019. Drugie miejsce w województwie zajęła Małgorzata Wesołowska z powiatu opolskiego,
zaś trzecie Wioletta Wilkos z powiatu kraśnickiego.

Za najlepsze uznano Koło Gospodyń Wiejskich w Sworach w powiecie bialskim. Drugie miejsce w województwie zajęło KGW „Zamszanki” w powiecie biłgorajskim, zaś trzecie KGW „Aktywne” z Bychawy w powiecie lubelskim.

Sołectwo Roku 2019 to Zaraszów w powiecie lubelskim wyprzedzając Serniki z powiatu lubartowskiego i Świderki w powiecie łukowskim.

Gospodarstwem Agroturystycznym Roku 2019 zostało „Skrzydlate Ranczo” z powiatu włodawskiego, wyprzedzając „Doboszówkę” z powiatu janowskiego i „Nad Rzeką” w powiecie puławskim.

Jedna z Pań - przedstawicielek zwycięskiego Koła Gospodyń Wiejskich w Sworach dziękując wszystkim za oddane głosy podkreśliła, że nagroda jest dla nich dużym zaszczytem, bo wzmocniła motywację do nowych wyzwań i działań, a liczba oddanych głosów świadczy o tym, że to co robią jest dla innych potrzebne i ważne.

Zakończenie gali zwieńczył występ folklorystyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej.

Partnerami plebiscytu byli: Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Lubelska Izba Rolnicza i Agroplast.

Patronami honorowymi byli: Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek, Aleksandra Hadzik - Prezes KRUS, Adam Nowak - Prezes Zarządu Krajowego Związku Młodzieży Wiejskiej i Wiktor Szmulewicz - Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Agata Kamińska