Zioła stanowią naturalne i bogate źródło wielu substancji biologicznie czynnych, działają na organizm zwierzęcia profilaktycznie i leczniczo. Dodatek ziół do paszy wpływa korzystnie na poprawę wskaźników produkcyjnych (zapewniają zwierzętom ochronę przed drobnoustrojami), ale także na jakość surowca, w tym na poprawę jego walorów dietetycznych i smakowych. Zioła poprawiają wykorzystanie paszy przez młode ptaki, dzięki czemu szybciej przyrastają i rzadziej chorują.

Zioła zawierają korzystnie działające substancje czynne, takie jak: olejki eteryczne, garbniki, glikozydy, flawonoidy, terpeny, śluzy, kwasy organiczne, które mają szerokie możliwości działania na zwierzęta hodowlane. Zioła hamują namnażanie się niekorzystnych drobnoustrojów w przewodach pokarmowych, dzięki swoim przeciwbakteryjnym właściwościom, zwiększając tym samym odporność i zapewniając ogólną poprawę zdrowotności ptaków hodowlanych. Przyczynia się to do lepszego wykorzystania składników pokarmowych paszy oraz zmniejsza się wydzielanie amoniaku i siarkowodoru. Ulegają poprawie warunki zoohigieniczne w pomieszczeniach, a tym samym jest lepsza zdrowotność stada. Działają również przeciwzapalnie, antybakteryjnie oraz przeciwbiegunkowo. W żywieniu drobiu najczęściej stosuje się mieszaniny różnych suszonych ziół, które dodaje się do mieszanek paszowych. Niektóre zioła mają też wpływ na poprawę ubarwienia ptaków, ich mięsa i jaj. Suszone zioła wykorzystuje się do produkcji różnych kompozycji ziołowych, np.: kwiaty nagietka i aksamitki są bogate w karotenoidy, wywierają bardzo korzystny wpływ na zabarwienie żółtka jaj i tuszek drobiowych. Obecnie największe znaczenie zioła mają przy produkcji brojlerów kurzych oraz młodych indyków rzeźnych, gdzie intensywna produkcja nastawiona jest na szybkie przyrosty, co wymaga stosowania stymulatorów wzrostu. Stosowanie ziół w żywieniu zwierząt może przyczynić się nie tylko do poprawy jakości sensorycznej, ale także do wydłużenia okresu przechowywania mięsa.

Zioła są doskonałym zamiennikiem dla antybiotykowych stymulatorów wzrostu. Swoje działanie zawdzięczają głównie substancjom czynnym w nich zwartych. Zioła i komponenty ziołowe stosowane są od dawna w chowie przyzagrodowym drobiu jako dodatki smakowe do pasz, a także w lecznictwie homeopatycznym.

                                                                                                         Katarzyna Guzek