Dożynki to stary obyczaj kończący żniwa, wyrażający radość i dziękczynienie za zebrane plony, ale też i okazja do zabawy. Tegoroczne Dożynki Wojewódzkie odbyły się w niedzielę 8 września na lotnisku w Radawcu koło Lublina. Uroczystość rozpoczęła się korowodem wieńców dożynkowych. Przedstawiciele powiatów i gmin z całego regionu przeszli przez bramę dożynkową prezentując tegoroczne plony ziemi. Rolników i gości witali wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz starosta powiatu lubelskiego Zdzisław Antoń.

W południe odbyła się uroczysta Msza Święta, a po niej dzielenie się chlebem. Rolnicy z terenu województwa lubelskiego zostali odznaczeni medalami ,,Zasłużony dla rolnictwa”. Następnie rozstrzygnięto konkursy: Najpiękniejsza posesja Powiatu Lubelskiego, Powiatowy Wieniec Dożynkowy oraz Wojewódzki Wieniec Dożynkowy. Wieńce oceniane były w dwóch kategoriach: tradycyjny i współczesny. W kategorii wieniec tradycyjny zwyciężyli:

I miejsce – Stowarzyszenie Zagrody Razem (gm. Żyrzyn)

II miejsce – KGW Moszczanka (gm. Ryki)

III miejsce - ex aequo – KGW Rzeczyca Ziemiańska (gm. Trzydnik) i KGW w Latyczowie (gm. Krasnystaw)

Komisja konkursowa wyróżniła również dwa wieńce – ze Stasina (gm. Wojciechów) i Huty Tarnawatki (gm. Tarnawatka).

W kategorii wieniec współczesny najlepsi byli:

I miejsce – KGW Wojszyn (gm. Janowiec)

II miejsce – KGW Nabróż (gm. Łaszczów)

III miejsce – KGW Bychawka (gm. Bychawa)

Wyróżnione zostały: Antopol, Kluczkowice i Pilaszkowice.

Uświetnieniem dożynek były liczne prezentacje firm, wystawy i kiermasze.

Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Bełżycach wraz z Powiatowym Zespołem Doradztwa Rolniczego w Bychawie oraz z Działem Technologii Produkcji Rolniczej i Doświadczalnictwa przygotował stoisko informacyjno - promocyjne. Można było porównać odmiany zbóż, roślin motylkowych, ziemniaków oraz owoców i warzyw. Stoisko udekorowano kwiatami. Bogata kolekcja zbóż, owoców i warzyw cieszyła się dużym zainteresowaniem przybyłych gości. Rolnicy mogli również skorzystać z doradztwa technologicznego na temat produkcji roślinnej i zwierzęcej.

Święto Plonów jest ważnym elementem wielowiekowej tradycji głęboko zakorzenionej w polskiej kulturze.

Anna Wójcik