W dniu 8 września 2019 r. odbyły się dożynki powiatowe, których gospodarzem była Gmina Mełgiew. Uroczystość rozpoczęła msza święta dziękczynna w intencji rolników w kościele parafialnym w Mełgwi. Następnie korowód dożynkowy przeszedł na plac przy amfiteatrze, gdzie nastąpiło powitanie gości przez przedstawicieli władz Gminy Mełgiew oraz Powiatu Świdnickiego.

Starostami dożynek byli Pani Magdalena Gągoł z Krzesimowa i Pan Jacek Wójcik z Janówka. Tradycyjnie uroczystościom towarzyszyła wystawa wieńców dożynkowych. Wręczono również dyplomy i wyróżnienia rolnikom z powiatu świdnickiego. Uczestnicy dożynek mogli degustować wspaniałe potrawy przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich i obejrzeć występy m.in. Orkiestry Dętej z Mełgwi z Mażoretkami, kapel i zespołów z okolicznych gmin oraz z Przemyśla, Gołębia i Zamościa.

Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Piaskach przygotował stoisko informacyjno - promocyjne udekorowane płodami rolnymi z tegorocznych zbiorów. Zboża, kwiaty, owoce, warzywa i zioła przekazane zostały przez rolników z gospodarstw współpracujących oraz przywiezione z sadu doświadczalno-wdrożeniowego LODR w Końskowoli. Bogata kolekcja zbóż, owoców i warzyw cieszyła się dużym zainteresowaniem przybyłych gości, usłyszeliśmy również wiele słów uznania za pracę włożoną w przygotowanie stoiska. Rolnicy mogli również skorzystać z doradztwa na temat produkcji roślinnej i zwierzęcej.

Renata Misztal
PZDR Piaski